Gdyby rząd zdecydował się na wprowadzenie podatkowych zachęt dla rozwoju nowych technologii – miałby ułatwione zadanie. Opisywany w„Rzeczpospolitej" z 5 grudnia problem słabych zachęt podatkowych dla badań i rozwoju („System fiskalny jest nieprzyjazny innowacjom") został dostrzeżony przez środowiska naukowe. Z inicjatywy m.in. Forum Jednostek Badawczo-Rozwojowych oraz Polskiej Izby przemysłu Chemicznego opracowano projekt zmian w ustawach o CIT i PIT rozszerzający zakres istniejących dziś ulg na zakup nowych technologii.

Z projektu, do którego dotarła „Rz", wynika, że firmy inwestujące w zakup albo wdrożenie własnej technologii mogłyby obniżyć podstawę opodatkowania o całość wydatków związanych z taką inwestycją. Ulga przysługiwałaby także na uruchomienie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

W porównaniu z dzisiaj obowiązującą ulgą oznaczałoby to rozszerzenie na stworzenie technologii we własnym zakresie, a także dwukrotne podwyższenie kwoty odliczenia. Dzisiejsza ulga pozwala bowiem na odliczenie jedynie 50 proc. wydatków na zakup technologii. Zbliżyłoby  to polskie rozwiązania do stosowanych w innych krajach europejskich.  Z opublikowanego niedawno raportu firmy doradczej KPMG wynika, że większość tych krajów zezwala na odpisy podatkowe wydatków na rozwój nowych technologii.

Na przykład Węgry zezwalają na odliczenie do 80 proc. całkowitego zobowiązania podatkowego przedsiębiorcy. W Wielkiej Brytanii dodatkowe odliczenie podatkowe w przypadku małych i średnich firm może sięgać nawet 125 proc. wydatków na badania i rozwój.

W uzasadnieniu autorzy przytaczają dane Ministerstwa Finansów dotyczące wykorzystania dziś istniejącej ulgi. Wynika z nich, że dotychczas  korzystało z niej zaledwie kilkunastu podatników CIT w skali roku, co oznacza, że dla dużych firm dzisiejsze zachęty są nieskuteczne.

Według autorów projektu rozszerzenie ulgi spowodowałoby jedynie przejściowe obniżenie wpływów do budżetu. W wyniku rozwoju nowych technologii zwiększyłyby się dochody, a zatem także podatki od firm.