W piątek Sejm przyjął wszystkie poprawki zaproponowane przez senatorów do uchwalonej 23 listopada 2012 r. nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Większość z 12 poprawek zgłoszonych przez Senat miała charakter czysto redakcyjny, ale co najmniej dwie wprowadzają istotne zmiany merytoryczne.
Przede wszystkim posłowie poparli senacki plan przesunięcia momentu obowiązywania nowych przepisów. Przypomnijmy: pierwotnie cała obszerna nowelizacja miała wejść w życie już 1 stycznia 2013 r. W trakcie prac legislacyjnych dla znacznej części istotnych przepisów termin ten określono na 1 lipca 2013 r. Sejm przegłosował ustawę z datami wejścia 1 stycznia 2013 i 1 stycznia 2014 r.
Ostatecznie jednak przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2013 r. i od 1 stycznia 2014 r. Pomysł wydłużenia vacatio legis poparł sam resort finansów.
Drugą istotną modyfikacją zaproponowaną przez Senat, a przegłosowaną przez Sejm, jest poprawka dotycząca zasad dokumentowania dostaw mediów. Rozwiązuje ona problem podatników dostarczających m.in. energię elektryczną, cieplną, gaz przewodowy, świadczących usługi telekomunikacyjne, którzy nie będą musieli wystawiać faktur od otrzymanych zaliczek. To precyzyjne rozwiązanie jest dla nich bardzo korzystne i uprości im życie.
Nowelizacja z 23 listopada 2012 r. to najobszerniejsza i najbardziej rewolucyjna zmiana w VAT uchwalona w tym roku. Diametralnie zmienia podstawowe instytucje związane z rozliczaniem VAT, tj. definicję powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania i zasady wystawiania faktur.
Nowy obowiązek podatkowy w VAT zostanie oderwany od wystawienia faktury i co do zasady powstanie z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. Podstawą opodatkowania nie będzie już obrót, ale zasadniczo wszystko, co stanowi zapłatę, czyli to, co podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę).
Kolosalne zmiany szykują się w zasadach fakturowania. Co do zasady podatnik będzie wystawiał fakturę nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Ponadto ustawodawca wprowadzi m.in. nowe rodzaje faktur, np. uproszczoną. Większość zmian, w tym te najistotniejsze, wejdzie w życie dopiero za rok, tj. z początkiem 2014.
etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta