Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 października 2012 r. (IPPP2/443-748/12-2/KOM).

Spółka będąca podatnikiem VAT prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu nieruchomościami. W toku swojej działalności operacyjnej nabywa m.in. kawę, herbatę, ciastka, które są udostępnione kontrahentom spółki oraz pracownikom podczas spotkań biznesowych oraz spotkań wewnętrznych. Zdaniem spółki nabywane artykuły są przez nią wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Spółka odliczała kwotę VAT naliczonego związanego z zakupem wskazanych wyżej artykułów spożywczych. Zapytała, czy od zakupu artykułów spożywczych, udostępnionych pracownikom podczas wykonywania obowiązków służbowych, ma prawo odliczyć VAT naliczony i nie ma obowiązku naliczania VAT należnego.

Zdaniem spółki zużycie wymienionych produktów nie jest nieodpłatnym przekazaniem na cele osobiste pracownika. Tym samym dla spółki takie zdarzenie nie powoduje obowiązku podatkowego oraz nie będzie skutkować w przyszłości obowiązkiem wystawienia faktury ani faktury wewnętrznej (sprzedaż opodatkowana). Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem wskazanych artykułów spożywczych.

Swoje stanowisko spółka uzasadniła tym, że zakup artykułów spożywczych ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych, nabywane towary nie służą bowiem dalszej odsprzedaży ani nie są wykorzystywane do wytworzenia wyrobów i usług będących przedmiotem obrotu, ale pośrednio służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, takim jak kompleksowe zarządzanie centrami handlowymi, w tym między innymi wynajem powierzchni handlowej.

Tomasz Dereszewski v konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Tomasz Dereszewski v konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Komentuje Tomasz Dereszewski, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

VAT jest podatkiem o charakterze konsumpcyjnym. Oznacza to, że ciężar ekonomiczny podatku powinien być przeniesiony na konsumenta, który zużywa towary lub usługi na swoje potrzeby konsumpcyjne.

Natomiast wykorzystywanie towarów lub usług przez podatnika (podmiot prowadzący działalność gospodarczą) nabywającego je w celu wykorzystania (bezpośrednio lub pośrednio) do czynności opodatkowanych powinno uprawniać podatnika do odliczenia VAT związanego z tymi zakupami. W ten sposób przenosi się ciężar podatku na konsumenta ostatecznego.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o VAT w szczególnych przypadkach prawo od odliczenia VAT przez przedsiębiorcę jest ograniczone.

Regulacje VAT wskazują, że czynnością podlegającą opodatkowaniu jest również nieodpłatne przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (nabyte towary) na cele osobiste pracowników podatnika, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od przekazanych towarów.

Przepis ten wskazuje, że podatnik, który: 1. odliczył VAT w związku z nabyciem towarów, a następnie

2. przekazał ten towar na cele osobiste swoich pracowników, co do zasady zobowiązany jest do opodatkowania takiego nieodpłatnego przekazania towarów. Celem tej regulacji jest w szczególności spełnienie jednej z zasad VAT, zgodnie z którą ostateczny ciężar daniny powinien dotyczyć konsumpcji.

Jednakże jeżeli dany zakup ma służyć nie konsumpcji, lecz realizacji dalszych operacji gospodarczych (tj. nie został przeznaczony na cele osobiste), to zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego jego nieodpłatne przekazanie nie powinno podlegać opodatkowaniu (nawet jeżeli podmiot wydający taki towar odliczył od niego VAT).

Organ podatkowy prawidłowo wskazał zatem, że umożliwienie pracownikom korzystania z zakupionych przez podatnika artykułów spożywczych nie powinno być traktowane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu. Takie stanowisko jest akceptowane przez inne organy podatkowe.

Przykładowo Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 15 marca 2012 r. (IPTPP2/443-858/11-4/JN) stwierdziła, że „(...) nieodpłatne przekazanie napojów pracownikom spółki na podstawie przepisów BHP nie będzie podlegało opodatkowaniu. Także przekazanie podczas zebrań zarządu, narad, spotkań z pracownikami oraz klientami/gośćmi w czasie pracy w siedzibie firmy produktów spożywczych takich jak: kawa, herbata, mleko, napoje chłodzące (woda mineralna, napoje, soki), cukier, słodycze, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż ich zużycie będzie związane z prowadzoną działalnością".