Coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą interesuje się możliwością odliczenia wydatków na okulary, które są niezbędne w ich pracy. Fiskus konsekwentnie im jednak odmawia.

Odmowa w PIT i VAT

Przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 17 lipca 2012 r. (IPTPB1/415-278/12-2/AG) dotycząca informatyka, który prowadzi działalność polegającą na programowaniu. W marcu 2012 r. kupił okulary z powierzchnią antyrefleksyjną, dobrane specjalnie do pracy przy komputerze. Dyrektor izby stwierdził jednak, że jest to wydatek o charakterze osobistym, dlatego nie można go odliczyć. Jak czytamy w interpretacji, bezpośrednim celem nabycia szkieł korekcyjnych jest ochrona wzroku, a zakup okularów nie ma wpływu na uzyskiwane zarobki.

Podobną odpowiedź otrzymał adwokat, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi prawne. Interpretację w tej sprawie wydała 24 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie (IPPB1/415-309/12-4/EC). Fiskus nie uwzględnił tego, że wnioskodawca spędza wiele godzin przed monitorem komputera. Stwierdził, że nie może uznać wydatku na okulary za koszt podatkowy.

Co więcej, przedsiębiorca nie może odliczyć VAT z faktury zakupu za okulary. Warszawska Izba Skarbowa uznała w piśmie z 12 czerwca 2012 r. (IPPP2/443-311/12-4/MM), że zakupy te muszą być bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, a w tym przypadku tak nie jest.

Przeciwsłoneczne także bez zwrotu

Kosztem uzyskania przychodu nie mogą być także wydatki na zakup okularów przeciwsłonecznych, nawet jeśli ich używanie zaleci lekarz ze względu na dużą wadę wzroku i przebyte operacje. Mówi o tym interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 września 2010 r. (ILPB1/415-765/10-2/AMN). Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą jako pilot wycieczek, co wiąże się z częstymi wyjazdami w nasłonecznione regiony. Izba nie uznała argumentu, że zakup okularów ma duży wpływ na jakość świadczonych przez niego usług.

Wydatek na pracownika

Organy podatkowe potwierdzają natomiast, że przedsiębiorca może odliczyć wydatki na okulary korekcyjne, które funduje pracownikom. Mówi o tym m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2012 r. (ILPB3/423-533/11-3/EK). Wynika z niej, że kosztem uzyskania przychodów będzie dla spółki zwrot wydatków za zakup szkieł dla pracowników. Warunkiem jest, by zakup ten wynikał z regulaminu firmy i był potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.

Opinia

Aleksandra Kozłowska, doradca podatkowy w TPA Horwath

Osoba prowadząca działalność gospodarczą bez problemu odliczy tylko wydatki na niezbędne jej do pracy okulary ochronne (dotyczy to np. ślusarza) oraz okulary dla zatrudnianych pracowników. W pierwszym przypadku szkła traktowane są jako element odzieży ochronnej, nawet jeśli mają dodatkowo właściwości korekcyjne. W drugim – obowiązek ich zapewnienia wynika z rozporządzeń ministra pracy. Przedsiębiorca, który będzie chciał odliczyć wydatki na zakup swoich okularów, stoi jednak na straconej pozycji. Wcześniej stanowisko fiskusa nie było w tej sprawie jednolite, teraz ukształtowała się niekorzystna dla podatników linia interpretacyjna.