Pla­no­wa­ne na przy­szły rok roz­sze­rze­nie obo­wiąz­ku sto­so­wa­nia kas re­je­stru­ją­cych wzbu­dzi­ło pro­te­sty or­ga­ni­za­cji go­spo­dar­czych. W wy­sła­nych do Mi­ni­ster­stwa Fi­nan­sów opi­niach wska­zu­ją one, że prze­wi­dzia­ne w pro­jek­cie zwol­nie­nia z obo­wiąz­ku sto­so­wa­nia kas są nie­ja­sne.

Pol­ska Izba In­for­ma­ty­ki i Te­le­ko­mu­ni­ka­cji zwra­ca uwa­gę na pa­ra­doks: fir­my z tej bran­ży, a tak­że np. ban­ki, ubez­pie­czy­cie­le czy de­we­lo­pe­rzy sprze­da­ją­cy nie­ru­cho­mo­ści za­sad­ni­czo nie mu­szą sto­so­wać kas. Ale wy­star­czy, że do­ko­na­ją do­sta­wy choć­by jed­ne­go z to­wa­rów wy­mie­nio­nych w § 4 pkt 1 pro­jek­to­wa­ne­go roz­po­rzą­dze­nia (cho­dzi m.in. o urzą­dze­nia te­le­ko­mu­ni­ka­cyj­ne czy pły­ty CD) – i już mu­szą ta­kie ka­sy za­in­sta­lo­wać. In­ny­mi sło­wy – je­śli fir­ma ubez­pie­cze­nio­wa da swo­je­mu klien­to­wi pły­tę z mu­zy­ką ja­ko ga­dżet pro­mo­cyj­ny, bę­dzie mu­sia­ła za­cząć sto­so­wać ka­sę.

Jesz­cze więk­szy ab­surd do­ty­czy sa­mych firm te­le­ko­mu­ni­ka­cyj­nych. Wy­star­czy, że sprze­da­dzą klien­to­wi je­den... apa­rat te­le­fo­nicz­ny.

– Oczy­wi­ście, naj­czę­ściej sprze­da­żą te­le­fo­nów zaj­mu­ją się skle­py dile­rów, któ­re i tak sto­su­ją ka­sy fi­skal­ne, ale prze­cież i nam się to mo­że zda­rzyć. Jed­na ta­ka sprze­daż prze­kre­śli­ła­by ca­łe zwol­nie­nie – oce­nia za­strze­ga­ją­cy ano­ni­mo­wość przed­sta­wi­ciel jed­ne­go z ope­ra­to­rów te­le­fo­nii ko­mór­ko­wej.

Za­strze­że­nia bu­dzi tak­że naj­waż­niej­sza zmia­na w roz­po­rzą­dze­niu, czy­li ob­ni­że­nie do 20 tys. zł rocz­nych ob­ro­tów po­dat­ni­ka ob­li­gu­ją­cych go do za­in­sta­lo­wa­nia ka­sy fi­skal­nej, gdy je­go klien­ta­mi są oso­by fi­zycz­ne nie­pro­wa­dzą­ce biz­ne­su. PKPP Le­wia­tan za­uwa­ża w wy­stą­pie­niu do MF, że ka­sy bę­dą mu­sie­li za­in­sta­lo­wać przed­się­bior­cy, któ­rych śred­nio­mie­sięcz­ny ob­rót wy­no­si już 1667 zł.

– To bar­dzo ma­ła kwo­ta, tak­że dla drob­nych przed­się­bior­ców. W rezultacie wie­lu z nich, ma­jąc w per­spek­ty­wie do­dat­ko­we obo­wiąz­ki ad­mi­ni­stra­cyj­ne i ewi­den­cyj­ne, zre­zy­gnu­je z pro­wa­dze­nia dzia­łal­no­ści go­spo­dar­czej lub przej­dzie do sza­rej stre­fy – przewiduje Prze­my­sław Pru­szyń­ski, eks­pert Le­wia­ta­na.