Nowa wersja projektu zmian w ustawie przewiduje m.in. nieco inne zasady korygowania faktur oraz stosowania kursów walutowych.
Pierwotnie proponowano, by skorygowanie obrotu następowało bez otrzymania potwierdzenia odbioru przez kontrahenta faktury korygującej, jeśli podjęto „udokumentowane próby" jej doręczenia. W nowej wersji mówi się już tylko o „udokumentowanej próbie", co oznacza, że wystarczy takie starania podjąć tylko raz.
Ministerstwo poprawiło też propozycję dotyczącą przeliczania walut obcych na fakturach. Dotychczas proponowało, by zasadniczo stosować kurs z dnia poprzedzającego moment powstania obowiązku podatkowego (czyli – według nowych zasad – ostatni dzień miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę).
Przedsiębiorcy i eksperci krytykowali to rozwiązanie, wskazując, że przepisy tylko w niektórych przypadkach pozwalają na wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, a zatem mogą się pojawić problemy z prawidłowym przeliczaniem walut, gdy faktura będzie wystawiona wcześniej i nie będzie to wynikało z przepisów. W nowej wersji projektu wskazano po prostu, że trzeba stosować kurs z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.
Zdaniem Aleksandry Pacowskiej-Brudło, doradcy podatkowego z firmy Deloitte, zmodyfikowane propozycje MF są korzystne dla podatników, choć nie eliminują wszystkich wątpliwości.
– Poprzednia wersja projektu nie przesądzała, ile należy podjąć prób potwierdzenia otrzymania faktury korygującej – komentuje ekspertka. Zauważa też, że nowa wersja przepisów o kursach walut usuwa niejasność co do kursów. – Jednak, mimo tej zmiany, nadal nie jest oczywiste, czy w świetle przepisów będzie można wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego – zauważa Aleksandra Pacowska-Brudło.
„Rz" wraz z firmą Deloitte prowadzi wspólną akcję „Jak zmienić VAT". Jej celem jest promocja stworzenia lepszych przepisów o VAT dla przedsiębiorców.