- Prowadzę zakład fotograficzny opodatkowany kartą podatkową. Od lipca planuję zajmować się również wykonywaniem fotografii reklamowych (działalność taka jest opodatkowana na zasadach ogólnych). W związku z tym będę musiał rozliczać się z urzędem skarbowym na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Czy na pozostałą część roku mogę wybrać opłacanie PIT według stawki liniowej?

Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne. Powstały bowiem w okresie, kiedy jeszcze nie było możliwości opłacania podatku dochodowego według stawki liniowej. Powoduje to, że nie ustanowiono terminu do wyboru 19 proc. podatku dla przedsiębiorców w takiej sytuacji.

W konsekwencji fiskus interpretuje przepisy w sposób niekorzystny dla podatników. Świadczy o tym odpowiedź  Izby Skarbowej w Łodzi z 9 marca 2012 r. (IPTPB1/415-342/11-5/MD).

W pierwszej części swojej odpowiedzi powołała się ona m.in. na art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.).

Mówi on, że podatnicy opodatkowani kartą podatkową są zobowiązani zawiadomić urząd skarbowy o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie tej formy opodatkowania, które powodują utratę warunków do jej stosowania.

W myśl art. 39 ust. 1 tej ustawy, podatnik znajdujący się w takiej sytuacji poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, musi zaprowadzić:

- ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki pozwalające na jego wybór,

- właściwe księgi – chyba, że jest zwolniony od tego obowiązku i płaci podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ustęp 2 tego przepisu mówi, że jeśli podatnik przejdzie na zasady ogólne, to za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty od dnia utraty warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Sposób sformułowania tych regulacji nie wyłącza stosowania stawki liniowej w opisanej w pytaniu sytuacji. Problemem jest jednak brzmienie art. 9a ustawy o PIT. Zgodnie z jego ust. 1 dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane według skali określonej w art. 27, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ustęp 2 tego przepisu mówi, że podatnicy co do zasady mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (stawka liniowa). W tym przypadku są jednak zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie to należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zdaniem Izby Skarbowej w Łodzi właśnie brzmienie art. 9a ustawy o PIT powoduje, że „utrata warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w formie karty podatkowej w trakcie roku podatkowego, nie daje (...) możliwości opłacania w tymże roku, podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki 19 proc. tzw. podatek liniowy.

Zobowiązuje natomiast, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, do zaprowadzenia księgi przychodów i rozchodów i opłacania podatku dochodowego na zasadach ogólnych, a więc przy zastosowaniu skali podatkowej”.

Zdaniem organów podatkowych czytelnik będzie więc mógł opłacać PIT według stawki liniowej dopiero od 1 stycznia 2013 r.