Prawidłowość stosowania stawki 8 proc. potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (numer interpretacji: ILPP1/443- -31/12-5/AW).

Z pytaniem zwróciła się podatniczka prowadząca klub fitness sprzedający usługi związane z rekreacją ruchową i poprawą kondycji fizycznej. Obejmuje on siłownię, saunę i solarium.

Zainteresowana sprzedaje karty wstępu ilościowe, które należy sklasyfikować według PKWiU 93.11.10.0 „usługi związane z działalnością obiektów sportowych", przyporządkowane do dostępu do siłowni, sauny i solarium. Klient, który wykupi taką kartę, może w dowolnym czasie wykorzystać wykupioną liczbę wejść, korzystając z konkretnej usługi, którą wykupił. Podatniczka zapytała, czy w tej sytuacji prawidłowo stosuje stawkę 8 proc. VAT.

Dyrektor IS uznał, że jest to możliwe. Jak podkreślił, od 1 stycznia 2011 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r., stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów (DzU nr 207, poz. 1293 ze zm.). Opodatkowaniu stawką 8 proc. podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. Na poz. 179 znajdują się usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 „usługi związane z działalnością obiektów sportowych".

Oznacza to, że jeśli usługi polegające na sprzedaży karty wstępu ilościowej są sklasyfikowane – jak wskazała podatniczka – w PKWiU 93.11.10.0, to są opodatkowane VAT w wysokości 8 proc.