Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za prawidłowe po tym, jak wnioskodawca uzyskał korzystny dla siebie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 maja 2011 r. (sygn. II FSK 2186/09) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 września 2011 r. (sygn. I SA/Wr 1321/11).
Z pytaniem do fiskusa zwrócił się podatnik, który jest właścicielem udziałów i akcji spółek kapitałowych. Zamierza wnieść je jako wkład niepieniężny do spółki mającej siedzibę na terytorium Unii Europejskiej.
W praktyce może wystąpić sytuacja, w której wartość aportu będzie wyższa niż wartość nominalna udziałów lub akcji obejmowanych w zamian za ten wkład. Nadwyżka przekazana zostanie na kapitał zapasowy spółki otrzymującej aport.
Wnioskodawca uważa, że jego przychodem będzie wartość nominalna udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny, nawet jeśli rynkowa wartość przedmiotu wkładu będzie wyższa od wartości nominalnej obejmowanych w zamian udziałów (akcji).
Dyrektor izby skarbowej pierwotnie zakwestionował to stanowisko, ale po przegranej w sądzie przyznał rację podatnikowi.
Jak czytamy w interpretacji, zasady rozliczenia z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny określa art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przychodem jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powstaje on w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.
Zasadnicze znaczenie ma tu zwrot „nominalna wartość". Należy przez to rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną, która nie może być podwyższona. Użycie przez ustawodawcę pojęcia „nominalna" wskazuje, że wykluczona jest jakakolwiek możliwość jej ustalania na być jedynie kwota ściśle już określona w umowie spółki.
Oznacza to, że przychodem będzie wartość nominalna udziałów (akcji) objętych w zamian za wniesiony wkład niepieniężny.
Będzie tak również w sytuacji, w której rynkowa wartość przedmiotu wkładu będzie wyższa od nominalnej wartości udziałów (akcji) obejmowanych w zamian.
Dodatkowo, jeżeli wnioskodawca wniesie aport do spółki mającej siedzibę poza terytorium Polski, musi mieć na uwadze przepisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.