Potwierdziła to Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 15 listopada 2011 r. (ITPB1/415-966/11/HD).

Z pytaniem zwróciła się sympatyczka węży, która z sukcesami prowadzi hodowlę pytona królewskiego (Python regius). Wnioskodawczyni doczekała się przychówku. Młode zamierza sprzedać mniej więcej po dwóch miesiącach od dnia wyklucia.

Podkreśliła, że wszystkie zwierzęta zarejestrowane są w urzędzie miasta oraz posiadają dokumenty potwierdzające ich legalne pochodzenie. Wyjaśniła, że hodowla jest prowadzona w celach hobbystycznych. Kwoty uzyskane ze sprzedaży młodych zostaną przeznaczone na jej utrzymanie. Wnioskodawczyni zapytała, czy uzyskane przychody są opodatkowane PIT.

Węża nie przewidziano

Izba skarbowa potwierdziła, że taka sprzedaż nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Art. 2 ust. 1 pkt 1 mówi bowiem, że nie stosuje się jej postanowień do przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej). Tymczasem hodowla pytona spełnia jej definicję.

Definicja działalności rolniczej

Działalność rolnicza to działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

• miesiąc – w przypadku roślin,

• 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

• sześć tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

• dwa miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt – licząc od dnia nabycia.

Jednocześnie nie jest to dział specjalny produkcji rolnej. Co prawda jest nim „chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym”, ale z art. 2 ust. 3a ustawy o PIT wynika, że nie są działem specjalnym produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o PIT.

Załącznik ten jest zatytułowany „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego”. Wymieniono w nim różne zwierzęta, np. szczury białe, myszy białe, psy i koty rasowe, rybki akwariowe. O pytonie królewskim ustawodawca jednak nie wspomina (o innych zresztą też). Działalność ta nie podlega więc PIT.

Rolnik bez ziemi

Podatniczka, która zadała pytanie, może być zaskoczona, że izba uznała ją za prowadzącą działalność rolniczą. Nie musi się jednak obawiać, że organy podatkowe zgłoszą się do niej po podatek rolny. Jest on bowiem opłacany od powierzchni gruntów rolnych. Pojawianie się na świecie małych pytonów nie jest więc nim obciążone.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pyton zostanie sprzedany za kwotę przekraczającą 1000 zł, to transakcja ta jest obciążona 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dla celów tego podatku sprzedaż zwierzęcia traktowana jest bowiem jak sprzedaż rzeczy. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 31 maja 2011 r. (II FSK 77/10).

Obowiązek zapłaty tego podatku obciąża jednak kupującego.