Najwięcej związanych jest z zastąpieniem „Numeru Identyfikacji Podatkowej" „Identyfikatorem podatkowym NIP". Wzory zostały także dostosowane do brzmienia art. 80a ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika bowiem, że deklaracje mogą być podpisane przez pełnomocnika podatnika lub płatnika.

Zmiana od nowego roku

Nowe wzory zostały określone w rozporządzeniu ministra finansów z 25 listopada 2011 r. (DzU nr 265, poz. 1575). Z § 2 ust. 1 tego rozporządzenia wynika generalna zasada, że stosuje się je do dochodów osiągniętych (poniesionych strat) od 1 stycznia 2011 r.

Ustęp 2 mówi, że płatnicy i podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r., a zakończy się po tym dniu, do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) w tym roku podatkowym stosują nowe wzory formularzy. Z ust. 3. wynika, że zasady określonej w ustępie 1. nie stosuje się do deklaracji, zeznań, oświadczeń i informacji podatkowych złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, czyli przed 1 stycznia 2012 r.

Rok nie zawsze trwa 12 miesięcy

Artykuł 27 ust. 1 ustawy o CIT mówi, że podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek.

Zeznanie składa się za rok podatkowy. Z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT wynika, że rokiem podatkowym, co do zasady, jest rok kalendarzowy. Istnieją jednak sytuacje, gdy rok podatkowy kończy się wcześniej niż po 12 miesiącach. Przykładem jest art. 8 ust. 6 ustawy o CIT.

Zgodnie z nim, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg.

Przepisy ustawy o CIT dotyczące roku podatkowego odwołują się do postanowień ustawy o rachunkowości (dalej ur). Z kolei art. 12 ust. 2 pkt 4 ur mówi, że księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę (na dzień wpisu do rejestru tego połączenia). Od tej reguły jest wyjątek. W myśl art. 12 ust. 3 pkt 2 ur można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

Konsekwencje restrukturyzacji

Firmy często mają wątpliwości, czy przejęcie jednej spółki przez drugą powoduje obowiązek złożenia zeznania. Świadczą o tym liczne wnioski o interpretację.

Jednym z nich zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w odpowiedzi z 28 listopada 2011 r. (IBPBI/2/423-1068/ 11/MS). Z pytaniem zwróciła się spółka z o.o., która planuje przejęcie innej spółki kapitałowej. Restrukturyzacja ta nastąpi na podstawie 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych. Oznacza to, że na spółkę przejmującą przeniesiony zostanie cały majątek spółki przejmowanej.

Wspólnicy spółki przejmowanej dostaną w zamian udziały lub akcje spółki przejmującej. Transakcja zostanie rozliczona metodą łączenia udziałów, czyli w trybie art. 44c ustawy z 22 września 1994 r. o rachunkowości.

Rok podatkowy spółki przejmowanej pokrywa się z kalendarzowym. Połączenie nie będzie jednak przeprowadzone na 31 grudnia. Na dzień przejęcia (dzień wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tego połączenia) spółka przejmowana zamknie księgi rachunkowe. Pojawia się więc pytanie, czy trzeba sporządzić zeznanie podatkowe spółki przejmowanej i kto powinien to zrobić.

Izba skarbowa potwierdziła, że z uwagi na zakończenie roku podatkowego spółki przejmowanej jej następca prawny (czyli spółka przejmująca) musi sporządzić CIT-8 i złożyć je do urzędu skarbowego do końca trzeciego miesiąca po dniu połączenia. Wyjaśniła, że zasady sukcesji w zakresie prawa podatkowego zostały uregulowane w ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 93 § 1 pkt 1 tej ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) – wynika to art. 93 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej.

Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła, że co do zasady obowiązek zamknięcia ksiąg występuje. Jeśli zatem spółka przejmowana zamknie księgi na dzień połączenia, to oznacza, że zrezygnowała z prawa, które daje jej art. 12 ust. 3 pkt 2 ur. W konsekwencji spółka przejmująca będzie musiała sporządzić CIT-8 spółki przejętej (która swój byt prawny utraciła z dniem połączenia) i zapłacić wynikający z tego zeznania podatek.

Taką wykładnię przepisów potwierdzają też inne interpretacje, np. odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 listopada 2011 r. (ILPB3/423-360/11-4/JG). Wynika z niej, że jeśli zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 ur księgi rachunkowe spółki przejmowanej w związku z połączeniem nie zostaną zamknięte, to „okres od początku roku do dnia połączenia nie będzie «rokiem podatkowym», o którym mowa w art. 8 ust. 1 i ust. 6 ustawy o CIT". Spółka przejmująca nie musi więc składać odrębnego zeznania CIT-8.

Na jakich drukach jest rozliczany podatek dochodowy od osób prawnych

Rozporządzenie ministra finansów z 25 listopada 2011 r. (DzU nr 265, poz. 1575)

określa następujące wzory dotyczące rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych:

- CIT-6R

– deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd w Polsce

- CIT-6AR

– deklaracja o wysokości podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

- CIT-9R

– deklaracja o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim, uzyskanego przez zagraniczne przedsiębiorstwo żeglugi handlowej od zagranicznych zleceniodawców

- CIT-10Z

– deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu w Polsce

- CIT-11R

– deklaracja o wysokości podatku z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, wydatkowanych na inne cele, niż wymienione w oświadczeniu CIT-5 lub deklaracji CIT-6AR

- CIT-8

– zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika CIT

- CIT-8A

– zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatkową grupę kapitałową

- CIT-8B

– zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatkową grupę kapitałową

- CIT-5

– oświadczenia podatnika o przeznaczeniu dochodów z dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

- CIT-8/O

– informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku

- CIT-D

– informacja podatnika o otrzymanych i przekazanych darowiznach

- CIT-7 –

informacja o wysokości pobranego podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

- IFT-2/IFT-2R

– informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników CIT niemających siedziby lub zarządu w Polsce