PIT-8C trzeba przekazać do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według jego miejsca zamieszkania. Wykazujemy w nim np. drogie prezenty dla kontrahentów, odszkodowania za wadliwy towar, benefity dla członków rodziny pracownika. Generalnie świadczenia, od których w trakcie roku nie jest pobierany podatek lub zaliczka (szerzej o tym, co trzeba wykazać w informacji, pisaliśmy w „Rz" z 10 lutego). Beneficjent musi takie profity wpisać do swojego zeznania rocznego i opodatkować.

Oczywiście PIT-8C trzeba wypełnić tylko wtedy, gdy przekazywane świadczenia są przychodem dla celów podatkowych. Zdarza się jednak, że firmy i inne podmioty wystawiają PIT-8C na wyrost, obawiając się kary pieniężnej. Co ma zrobić osoba, która dostała formularz, a jest przekonana, że wykazane w nim świadczenie nie musi być opodatkowane?

– Wystąpić do podmiotu, który sporządził informację, o jej skorygowanie – mówi Anna Welsyng, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii welsyng. pl. – Jeśli nie dostanie korekty do końca kwietnia, powinna do swojego zeznania rocznego dołączyć pismo, w którym wyjaśnia, dlaczego nie wykazała w nim danego świadczenia. Pominięcie go w rozliczeniu może bowiem spowodować interwencję urzędu skarbowego, który też przecież dostał PIT-8C.

Jak ma się z kolei zachować osoba, która nie otrzymała informacji o opodatkowanym beneficie?

– Brak PIT-8C nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z fiskusem – tłumaczy Anna Welsyng. – Jeśli podatnik podejrzewa, że dany bonus jest opodatkowany, powinien go wykazać w zeznaniu. Wprawdzie urząd nie dostał formularza i nie wie o świadczeniu, ale może wykryć to w czasie kontroli.

W PIT-8C wykazuje się też wypłacone stypendia oraz przychody z kapitałów pieniężnych. Podmiot, który go wypełnia, musi wpisać dane podatnika, w tym identyfikator.

Jak pisaliśmy w „Rz" z 10 lutego, firmy mają spore problemy z ustaleniem, jakim identyfikatorem posługuje się podatnik, dla którego sporządza się informację. Co do zasady osoby fizyczne używają teraz numeru PESEL, ale wystarczy, że prowadzą działalność gospodarczą, zatrudniają nianię albo są VAT-owcami i identyfikatorem staje się dla nich NIP. Jak jednak zapewniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rz", kodeks karny skarbowy nie przewiduje sankcji za podanie błędnego identyfikatora.