Zajął się on interpretacją fiskusa, o którą wystąpił nauczyciel języka angielskiego. Zarejestrował  działalność gospodarczą,  miał jednak wątpliwości, jak rozliczać uzyskiwane przychody.  Fiskus wyjaśnił mu, że skoro  zarejestrował firmę, otrzymał zaświadczenie o wpisie do ewidencji, działalność wykonuje osobiście, nie podlega niczyjemu kierownictwu, sam ponosi odpowiedzialność oraz ryzyko związane z jej prowadzeniem, to powinien rozliczać się jak klasyczny przedsiębiorca. Rejestrując firmę, sam zresztą podjął decyzję, w jakiej formie organizacyjnej pragnie świadczyć swoje usługi. Nie może więc rozliczać swoich przychodów w ramach źródła „działalność wykonywana osobiście".

Sąd uznał jednak, że fiskus błędnie zinterpretował przepisy ustawy o PIT. Przypomniał, że działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek. Ponadto uzyskiwane z niej przychody nie mogą być zaliczane do przychodów z innych źródeł, np. z działalności wykonywanej osobiście. Na podstawie art. 13 pkt 2 ustawy o PIT są to  przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zdaniem sądu (sygnatura akt: I SA/Łd 1273/11) udzielanie korepetycji językowych mieści się w pojęciu „osobiście wykonywana działalność oświatowa". Przemawia za tym to, że nauczyciel prowadzi lekcje w swoim domu i nie ma szkoły językowej, w której zatrudnia innych lektorów. Tymczasem zgodnie ze słownikiem języka polskiego pojęcie „osobisty" oznacza prywatny, własny, wykonywany przez daną osobę bez niczyjego pośrednictwa, dokonywany osobiście, we własnej osobie, własnoręcznie. Działalność oświatowa rozumiana jest natomiast jako poszerzanie wiedzy, kultury w danej dziedzinie.

Reasumując, zakwalifikowanie wynagrodzenia nauczyciela do przychodów z działalności wykonywanej osobiście wyklucza rozliczanie ich tak jak przedsiębiorca, mimo  że zarejestrował on działalność gospodarczą. Nie przesądza to bowiem o charakterze wykonywanych czynności. Usługi można zakwalifikować do działalności gospodarczej, jeśli będą wykonywane przez inne osoby na zlecenie nauczyciela i pod jego kierownictwem.