Tutaj nie będzie jednak wątpliwości, że dostawa towarów (np. napojów, drobnych podarunków) oraz świadczenie usług nie będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Podatnik nie będzie więc miał prawa do odliczenia VAT od zakupów. Skoro tak, to zgodnie z zasadą neutralności VAT nie powinien naliczać go od nieodpłatnego przekazania. Problem w tym, że polskie przepisy w każdym przypadku nakazują obciążenie VAT nieodpłatnego przekazania świadczenia usług na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (nawet gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT).

Jeśli usługa organizacji takiego balu zostanie zakupiona od firmy zewnętrznej, to podatnik może przyjąć, że opodatkowaniu podlega wyłącznie nieodpłatne świadczenie usług we własnym zakresie przez przedsiębiorcę. Wtedy jednak naraża się na spór z organami podatkowymi, bo nie akceptują one takiego podejścia.

Zdaniem fiskusa firma finansująca ze swoich środków bal dla dzieci pracowników nie zaliczy poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W tym wypadku związek wydatku z przychodem jest bowiem mniej wyraźny niż przy spotkaniu wigilijnym dla pracowników.

Z kolei z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych aktualne pozostają uwagi dotyczące organizacji spotkania wigilijnego dla pracowników, tj. braku przysporzenia po stronie pracownika i przede wszystkim niemożliwości określenia jego wartości. Gdyby jednak, z uwagi na niekorzystne stanowisko organów podatkowych w sprawie imprez integracyjnych, pracodawca zdecydował się przypisać pracownikowi przychód z tytułu uczestnictwa w takim spotkaniu, to powinien pamiętać, że jako przychód pracownika należałoby wówczas wykazać zarówno koszt uczestniczenia w imprezie dzieci, jak i rodziców.

—Anna Wysocka-Bar jest starszą konsultantką w Dziale Prawnopodatkowym PwC

—Dorota Wal jest konsultantką w tym dziale