- Pracuję na etacie i dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą polegającą na serwisie sprzętu komputerowego. W firmie wykorzystuję prywatny samochód osobowy, związane z tym koszty uwzględniam w ramach limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu. Ze względu na wzrost ceny benzyny planuję montaż w aucie instalacji gazowej (jej koszt to ok. 2000 zł). Czy wydatki te będę mógł zaliczyć do kosztów firmy?

Nie. Przedsiębiorca, który w prywatnym samochodzie zamontuje instalację gazową, nie zaliczy wydatku z tego tytułu do kosztów ani w pełnej wysokości, ani nawet w ramach limitu wynikającego z ewidencji przebiegu  pojazdu.

Przede wszystkim warto wskazać na zawartą w art. 22 ust. 1 definicję kosztów uzyskania przychodów. Są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Pkt 46 tego drugiego przepisu wskazuje, że nie zalicza się do kosztów podatkowych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na potrzeby działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach.

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia tzw. kilometrówki.

Jak fiskus interpretuje te przepisy? Problemem opisanym w pytaniu zajmował się m.in. Urząd Skarbowy w Katowicach w interpretacji z 26 kwietnia 2006 (PDFD/415-21/06).

Podkreślił, że w przypadku samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych  do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko wydatki związane z „używaniem” samochodu na potrzeby działalności (do wysokości określonego limitu).

Pod pojęciem „używanie” mieszczą się wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodu, których poniesienie jest niezbędne, aby samochód mógł funkcjonować. Można do nich zaliczyć np. kwoty zapłacone za paliwo, oleje, części zamienne i drobne naprawy. Zdaniem urzędu skarbowego zamontowanie instalacji gazowej w prywatnym samochodzie nie mieści się w pojęciu „używanie”.

Jest to bowiem modernizacja układu zasilania silnika prywatnego samochodu, do przeprowadzenia której przedsiębiorca nie był zobowiązany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (bez niej samochód również spełnia swoją funkcję).

Podobne wnioski wynikają z odpowiedzi Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce z 1 września 2005 (SD/415-47/05), który wyjaśnił, że montażu instalacji gazowej nie można zakwalifikować jako remontu samochodu.

Za prace remontowe uznaje się bowiem te, które polegają na odtworzeniu pierwotnej wartości użytkowej. Natomiast założenie instalacji obniżającej koszty eksploatacji pojazdu należy uznać za jego ulepszenie.

Urząd wyjaśnił, że pod pojęciem „używanie” mieszczą się np. wydatki na paliwo (w tym również gaz), oleje, części zamienne, konserwacje i drobne naprawy, opłaty za korzystanie z parkingu itp.

Na koniec warto podkreślić, że problem ten  by nie wystąpił, gdyby samochód został wprowadzony do majątku firmy. Wtedy przedsiębiorca w ogóle nie musiałby prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Jednocześnie miałby prawo od razu zaliczyć do kosztów montaż instalacji gazowej, jeśli kosztowałaby nie więcej niż 3500 zł.

Wydatków na modernizację do tej kwoty nie uznaje się bowiem na ulepszenie środka trwałego (jest to limit obowiązujący w roku podatkowym).

Jednocześnie nie ma przeszkód, aby samochód kupiony pierwotnie do celów prywatnych wprowadzić do majątku firmy. Jest to jednak możliwe, gdy przedsiębiorca nie zamierza używać go do celów prywatnych.

Zobacz serwisy:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty

» Dobra Firma » Podatki i księgi » Samochód i podróże » Samochód » Podatek dochodowy od auta