Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2011 (IPPB1/415-369/11-6/KS).

Podatniczka zamierzała zatrudnić w prowadzonej przez siebie firmie męża na umowę o pracę.

Izba stwierdziła, że wypłaconego mu wynagrodzenia nie wolno zaliczyć do kosztów podatkowych. Kosztem będą jednak składki na ubezpieczenia społeczne. To dlatego że wydatki te „powinny być rozpatrywane odrębnie od kosztów, które składają się na wartość własnej pracy małżonka”.

Identycznie będzie również w spółkach zatrudniających małżonków wspólników. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 stycznia 2011 (ITPB1/415-1048/10/DP).

Wynika z niej, że wartość wynagrodzenia wypłacanego małżonkowi wspólniczki w spółce (wraz ze wszystkimi składnikami, tj. składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacanymi przez pracownika) nie jest kosztem podatkowym ani dla niej, ani dla pozostałych wspólników.

Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę „małżonka w części, w której zobowiązany do ich uiszczania jest pracodawca, stanowią koszty uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników spółki.

Koszty uzyskania przychodów stanowią również opłacone składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli pracodawca jest zobowiązany do ich opłacania za zatrudnionych pracowników”.

Zobacz serwisy:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatki w firmie małżonków » Podatek dochodowy w firmie małżonków

» Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty » Wynagrodzenia

» Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty » Składki ZUS