Chodzi o maszyny i urządzenia zaliczone do grup 4 – 6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.
Podatnicy mogą podwyższać stawki dla takich środków trwałych bądź rezygnować z ich stosowania, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Rozwiązania takie przewiduje zarówno ustawa o CIT, jak i przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W praktyce przedsiębiorcy nie korzystają z nich zbyt często, ponieważ w wielu sytuacjach takie środki trwałe mają prawo od razu zaliczyć do kosztów w ramach jednorazowej amortyzacji. Inna możliwość to amortyzacja degresywna, co prawda nieco dłuższa, ale niewymagająca udowodnienia spełnienia dodatkowych warunków.
Zdarza się jednak, że firmy są zainteresowane amortyzacją liniową przy zastosowaniu stawki podwyższonej i współczynnika 2. Świadczą o tym wnioski o interpretację. Jednym z nich zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w odpowiedzi z 5 lutego 2010 (ITPB1/415-872a /09/AK).
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który kupił i zainstalował na stalowej konstrukcji, na wolnym powietrzu nowy ekran o rozmiarach 4x6,5 mkw., wykonany w technologii LED. Bez przerwy są na nim wyświetlane filmy i spoty reklamowe. Żywotność ekranu wynosi 20 tys. – 25 tys. godzin.
Wnioskodawca wskazuje, że przy tak intensywnej eksploatacji ekran zużyje się w niecałe trzy lata. Izba skarbowa zgodziła się, że w takiej sytuacji podstawowy okres amortyzacji można dwukrotnie skrócić.
Więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»
Zobacz cały poradnik:
Dobra Firma » Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Optymalizacja podatkowa