Producenci różnego rodzaju sprzętu, w tym wykorzystywanego w działalności gospodarczej, oferują możliwość przedłużenia standardowego serwisu w ramach gwarancji. Za przerzucenie na producenta ryzyka awarii trzeba jednak zapłacić. Pojawia się pytanie, jak ująć w kosztach uzyskania przychodu wydatkowane kwoty, gdy zakupiony sprzęt firma umieści w ewidencji środków trwałych i zakup zalicza w koszty przez odpisy amortyzacyjne.
Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT za wartość początkową środków trwałych uznaje się cenę nabycia. Ceną tą jest kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
– Z przepisów wynika, że jeśli wykupimy dodatkową gwarancję już przy zakupie sprzętu, kwota ta powiększy cenę zakupu środka trwałego i będzie amortyzowana razem z nim – mówi Arkadiusz Gerber, prawnik z kancelarii KNDP.
Gwarancję można jednak odpłatnie przedłużyć nie tylko podczas zakupu sprzętu, ale też później, już po przyjęciu go do używania.
Artykuł 22g ust. 17 opisuje skutki ulepszenia środka trwałego. Jeśli wydatki na takie ulepszenie przekraczają w ciągu roku podatkowego 3500 zł, powodują wzrost wartości początkowej amortyzowanych rzeczy. Warunkiem zastosowania tego przepisu jest jednak wzrost wartości użytkowej środka trwałego spowodowany jego przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją lub modernizacją.
– Moim zdaniem, nawet jeśli cena przedłużenia gwarancji przekracza graniczne 3500 zł, to nie można mówić o ulepszeniu w rozumieniu ustawy o PIT. Należy więc przyjąć, że taki wydatek poniesiony po przyjęciu rzeczy do używania powinien być zaliczony jako pośredni koszt uzyskania przychodu – tłumaczy Arkadiusz Gerber. – Jako koszty pośrednie, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, zakup dodatkowej gwarancji powinien zatem być rozliczany w latach, których ta gwarancja dotyczy.
Czytaj również:
Zobacz serwisy:
Co można wrzucić w koszty » Amortyzacja » Środki trwałe
Co można wrzucić w koszty » Wyposażenie