Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 12 lipca 2011  (III SA/Wa 2843/10).

Niemiecka spółka zajmująca się międzynarodowymi przewozami lotniczymi prowadzi działalność gospodarczą również w Polsce. Urząd skarbowy określił jej zobowiązanie w podatku dochodowym za 2007 rok.

Wymierzył należny CIT większy od deklarowanego przez spółkę w związku z tym, że do rachunków bankowych, na które spływają środki z jej bieżącej działalności, przypisane są również lokaty z oprocentowaniem nocnym overnight.

W ocenie organu, z podatkowego punktu widzenia, nie różnią się one od innych lokat terminowych, a odsetki z nich pochodzące są opodatkowane w Polsce jako przychody z odrębnych operacji finansowych na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o CIT.

W skardze do sądu spółka podniosła, że przychody z lokat overnight powinny być traktowane jako pochodzące z rachunku bieżącego, a nie wynikające z odrębnych operacji finansowych. Lokaty nocne są elementem strategii gospodarczej spółki, wpływają korzystnie na jej wyniki ekonomiczne.

Jednocześnie istotne jest, że w nocy, gdy naliczane są odsetki, nie ma możliwości przeprowadzania operacji bieżących, wobec czego nie może być mowy o „blokowaniu” rachunku. Choć oprocentowanie rachunku bieżącego liczone jest comiesięcznie, a z powiązanych lokat co noc, jest to różnica nieistotna z podatkowego punktu widzenia.

Sąd przychylił się do stanowiska organów podatkowych i oddalił skargę. Stwierdził, że lokaty nocne nie należą do czynności podejmowanych przez spółkę w ramach jej działalności gospodarczej, tj. przewozów lotniczych.

Odsetki z takich lokat są przychodami z odrębnych operacji finansowych mających na celu pomnożenie już zgromadzonego kapitału, a nie odsetkami z rachunku bieżącego, nawet jeśli takie lokaty są przypisane do rachunku. Lokaty overnight z podatkowego punktu widzenia nie różnią się od innych lokat terminowych.

Radosław Zamecki współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje:

Kamil Jastrzębski, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)

Niestety, wskazany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpisuje się w negatywną z punktu widzenia podatników linię orzeczniczą.

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Niemcami zyski pochodzące z eksploatacji samolotów w komunikacji międzynarodowej podlegają opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa, zatem jeżeli miejsce zarządu spółki znajduje się poza granicami Polski, zyski spółki niemieckiej z tego źródła zasadniczo nie powinny być opodatkowane w Polsce.

Chociaż spółka osiąga zysk co do zasady niepodlegający opodatkowaniu w Polsce, organ ze względu na ograniczony obowiązek podatkowy określił jej dochód z lokat overnight, zaliczając go do odrębnej kategorii podlegającej CIT w Polsce.

Warto podkreślić, że opodatkowanie lokat typu overnight budzi wątpliwości także w innych sferach biznesu, przykładowo u podmiotów prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych, również w przypadku spółdzielni przeznaczających środki na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Podobnie jak w komentowanym wyroku organy podatkowe i sądy administracyjne dość jednomyślnie twierdzą, że odsetki z tego rodzaju lokat są przychodami z odrębnych operacji finansowych mających na celu pomnożenie środków pieniężnych i są odrębnym, niezależnym źródłem przychodu od działalności prowadzonej w SSE czy też w związanej z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W ostatnim czasie NSA niejednokrotnie (przykładowo w wyrokach z 21 kwietnia 2011, II FSK 2039/09, oraz z 25 maja 2011, II FSK 125/10) zakwestionował możliwość zastosowania zwolnienia dla tego rodzaju dochodów, traktując je właśnie jako dochody z odrębnego źródła, a nie ze zwolnionej z opodatkowania działalności prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie SSE.

Mając na uwadze komentowany wyrok WSA czy też m.in. ostatnie orzecznictwo NSA, w najbliższym czasie raczej nie należy się spodziewać zmiany stanowiska sądów czy fiskusa.

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT