Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które obowiązują od 1 stycznia 2011 r., wprowadziły zwolnienie z podatku dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Do obowiązującego wcześniej art. 6 ust. 10 ustawy o CIT dodano odrębne kryteria zwolnień w ust. 10a.

Przypomnijmy, że nowelizacja miała wyeliminować nierówne traktowanie podmiotów polskich i zagranicznych. Miała też zachęcić zagraniczne fundusze do inwestowania w Polsce.

Analiza językowa art. 6 ustawy o CIT wskazuje jednak, że ust. 10 i 10a mają odrębnych adresatów. Ust. 10 dotyczy wszystkich podmiotów polskich i zagranicznych, które działają na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych. Z kolei ust. 10a jest adresowany wyłącznie do funduszy inwestycyjnych, które spełniają wymienione warunki. Są to m.in. konieczność podlegania opodatkowaniu w państwie swojej siedziby oraz prowadzenie na podstawie zezwolenia działalności polegającej na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych zebranych w drodze publicznej lub niepublicznej subskrypcji. Fundusz musi także podlegać nadzorowi regulatora i mieć depozytariusza przechowującego aktywa.

Jeżeli fundusz zagraniczny spełnia jednocześnie wymogi ust. 10 i 10a, trudno jednoznacznie orzec, którym kryteriom zwolnień podatkowych faktycznie podlega.

Zarazem nowelizacja ustawy o CIT wprowadza dodatkowe wymagania wobec funduszy zagranicznych. Mają one obowiązek zapewnić fiskusowi dostęp do informacji podatkowych. Muszą też dokumentować miejsce siedziby z certyfikatem rezydencji oraz złożyć pisemne oświadczenie podmiotowi wypłacającemu należności na rzecz funduszu, iż spełniają przesłanki wymienione w ust. 10a oraz o byciu rzeczywistym właścicielem wypłacanych mu należności.

Obowiązki te są odbierane przez podatników jako nadmierne i nieuzasadnione. Stwarzają one też wiele problemów natury interpretacyjnej.

Otwarte pozostaje także pytanie o zgodność znowelizowanej ustawy o CIT z prawem wspólnotowym. Wszystko dlatego, że warunki zwolnień podatkowych w wypadku funduszy polskich i zagranicznych nie są tożsame.

oprac. mpa

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Zwolnienia, ulgi i odliczenia

Prawo dla Ciebie

»

Podatki

»

Dochody kapitałowe

»

Fundusze inwestycyjne