Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 marca 2011 (IPPP3/443-1222/10-4/LK) wynika, że mają oni prawo skorzystać z ulgi na złe długi, nawet gdy niezapłacona należność dotyczy  wyłącznie samego podatku VAT.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się spółka prowadząca działalność w zakresie leasingu sprzętu i pojazdów. Pośredniczy ona także w zawarciu umów ubezpieczenia przedmiotu leasingu, do których zawarcia jest zobowiązany klient (spółka nabywa, a następnie odsprzedaje klientowi usługę ubezpieczenia).

W zależności od zapisów umowy do niektórych odsprzedawanych usług ubezpieczenia stosowała zwolnienie z VAT. Po uchwale NSA z 8 listopada 2010 (I FPS 3/10), który zakwestionował taką praktykę, zamierza skorygować dokumentujące je faktury, wystawiając faktury korygujące z doliczonym 22-proc. podatkiem VAT do wartości ubezpieczenia. VAT będzie na takich fakturach wyliczony metodą od stu, tzn. do wartości ubezpieczenia będzie doliczony podatek w wysokości 22 proc.

Faktury korygujące będą kierowane do m.in. kontrahentów, którzy opłacili w całości faktury pierwotne, a ich zobowiązanie wobec spółki obejmuje wyłącznie równowartość VAT wykazanego na fakturze korygującej, a także do takich, którzy nie uregulowali pierwotnego zobowiązania w całości lub w części.

Spółka zakłada, że część kontrahentów odmówi zapłaty różnicy ceny między pierwotnie wystawioną fakturą a fakturą korygującą i konieczne będzie długotrwałe (przekraczające 180 dni) postępowanie windykacyjne, mające na celu odzyskanie należności.

Chciała potwierdzenia, że w omawianej sytuacji korekcie – w ramach ulgi na złe długi – podlega kwota należnego VAT niezależnie od okoliczności, czy odbiorca towaru lub usługi opodatkowanej VAT zapłacił za nie w części bądź nie zapłacił wcale.

Argumentowała, że wierzytelność w wysokości kwoty VAT materializuje się dopiero w chwili wystawienia faktury korygującej. Dlatego dopiero w momencie określonym w fakturze korygującej ma możliwość jej dochodzenia. Jednocześnie z chwilą wystawienia faktury korygującej kwota VAT jest uwzględniana we właściwej deklaracji podatkowej spółki.

Oznacza to, że kwota należnego VAT, która może być skorygowana zgodnie z przepisami dotyczącymi ulgi na złe długi (po spełnieniu pozostałych warunków przewidzianych art. 89a ustawy o VAT), powstaje dopiero z chwilą wystawienia faktury korygującej, co uzasadnia ewentualną korektę z tytułu ulgi na złe długi w stosunku do całej kwoty podatku należnego.

Dodatkowo spółka powołała się na zasadę neutralności, wskazując, że kontrahent będzie uprawniony do odliczenia VAT naliczonego z chwilą otrzymania faktury korygującej (bo dopiero z tej faktury wynika kwota tego podatku). W pierwotnej fakturze sprzedaż była zwolniona z VAT i nie zawierała podatku podlegającego odliczeniu.

Izba potwierdziła prawidłowość rozumowania podatniczki. Jak czytamy w interpretacji: „spółka będzie miała prawo na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT do dokonania korekty z tytułu wierzytelności nieściągalnych wynikających z faktur korygujących, z których podatek należny został wykazany w deklaracjach podatkowych i nie został w całości zapłacony. (...)

W momencie gdy nieściągalność zostanie uprawdopodobniona i zostaną spełnione warunki wynikające z art. 89a ust. 2 ustawy, spółka będzie miała prawo do korekty podatku należnego z tytułu wierzytelności nieściągalnych w całości niezapłaconego w odniesieniu do całej kwoty podatku należnego wynikającego z faktury korygującej wykazanego w deklaracji podatkowej”.

Podatek od aportów też do odzyskania

Na możliwość skorzystania z tzw. ulgi na złe długi, gdy kontrahent nie zapłacił samej kwoty VAT, wskazuje również interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 lutego 2010 (ILPP2/443-1634/09-7/EN).

Według niej w przypadku aportu, gdy spółka nie uiści kwoty VAT wykazanego na fakturze od wspólnika (a kwota netto zostanie pokryta udziałami w tej spółce), wspólnik ma prawo skorygować należny podatek w ramach ulgi.

 

Czytaj również:

Kiedy można odzyskać podatek z niezapłaconych faktur

Doprecyzowanie tzw. refakturowania usług

Leasingobiorca może sam ubezpieczyć auto

Czy dopłacić 22-proc.VAT od ubezpieczenia auta w leasingu

VAT od usług leasingowanego auta

Wykupione auto po leasingu uprawnia do odliczenia

Zobacz serwisy:

VAT od auta » Odliczenie VAT od samochodu, motocykla, paliwa » Leasing i najem

Podatki i księgi » VAT » Refakturowanie