- Zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników wniosłem w 2010 r. dopłatę do spółki z o.o., której jestem udziałowcem. W 2011 r. chcę sprzedać wszystkie swoje udziały innej osobie. Nabywca przejmie po mnie prawo do zwrotu dopłaty.
Czy w takiej sytuacji wniesiona przeze mnie dopłata będzie dla mnie kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów?
– pyta czytelnik.
Nie. Ogólne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu przy zbyciu udziałów wynikają z art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.
Zasadniczo wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).
Jeśli udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, to przy ich zbyciu koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
- nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) – jeżeli zostały one objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
- przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 (zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT).
Zdaniem organów podatkowych dopłaty do kapitału spółki z o.o. nie są kosztem uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w tej spółce. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 kwietnia 2010 (ITPB2/415-36/10/IB).
Podatnik wniósł dopłatę do spółki z o.o., która nigdy nie miała być mu, podobnie jak pozostałym wspólnikom, zwrócona, ponieważ została przeznaczona na pokrycie straty spółki (tego wymagał przyszły nabywca udziałów w tej spółce). Również uchwała o dopłatach wyraźnie stwierdzała, że dopłaty nie zostaną wspólnikowi zwrócone.
Podatnik pytał, czy w tej sytuacji wniesioną dopłatę może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia swoich udziałów w spółce. Izba odpowiedziała, że nie, bo nie mieszczą się w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.
Dodajmy, że wnoszenie dopłat jest podatkowo obojętne również dla spółki; dopłaty nie są przychodem spółki (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT), a ich zwrot nie jest kosztem uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy o CIT).
Co wynika z prawa handlowego
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu spółek handlowych umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.
Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Wysokość i terminy dopłat są oznaczane w miarę potrzeby w uchwale wspólników.
Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Nie zwiększają kapitału zakładowego spółki; są przekazywane na kapitał rezerwowy.
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»