Odpowiada Renata Madej-Miazga, doradca podatkowy, menedżer w zespole Tax Management & Accounting Services, biuro PwC w Krakowie:

- W ciągu trzech miesięcy po  zakończeniu roku nasza spółka wypłaca pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne. Z  układu zbiorowego pracy wynika, że mamy obowiązek wypłacić je w pierwszym kwartale kolejnego roku. Pieniądze zostały przelane na konta pracowników 18 lutego. W księgach rachunkowych kwoty te ujęliśmy pod datą 31 grudnia 2010. Czy to wynagrodzenie jest kosztem podatkowym w 2010 r.?

Tak

. Kwoty te należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2010. Wynika to z art. 15 ust. 4g

ustawy o CIT

.

Przepis ten reguluje zasady zaliczania do kosztów należności wypłacanych przez osoby prawne z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT (przede wszystkim wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę), oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Są one kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Jeśli pieniądze zostaną przekazane z opóźnieniem, stosuje się regułę zawartą w art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.

Przepis ten mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4 – 9 oraz w art. 18 ustawy o PIT (nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale również wynikające z umów-zleceń i o dzieło).

Zasada ta dotyczy również świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z 17 lipca 2009 (DzU nr 127, poz. 1052) oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. W tych wypadkach decyduje więc moment zapłaty.

Podsumowując, skoro dodatkowe wynagrodzenie roczne zostało wypłacone w terminie wynikającym z układu zbiorowego pracy, to należy zastosować art. 15 ust. 4g ustawy o CIT.

Oznacza to, że wynagrodzenie (premia) jest kosztem podatkowym miesiąca, za który jest należne. Skoro związane było z wynikami za cały 2010 rok i zostało uiszczone w terminie wynikającym z układu zbiorowego pracy, to należy uznać, że jest ono należne za ostatni miesiąc tego roku.

- To niejedyne wątpliwości związane z tą wypłatą. Oczywiście odprowadzamy od niej również składki ZUS, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą one uiszczone w  obowiązującym terminie, czyli 15 marca 2011. Czy kwoty te również będą kosztem roku 2010?

Nie

. Składki należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym za marzec 2011.

W pierwszej kolejności stosuje się tu art. 15 ust. 4h ustawy o CIT. Dotyczy on zasad rozliczania:

- finansowanej przez płatnika części składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 15 ust. 4g ustawy o CIT,

- składek na Fundusz Pracy,

- składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przepis ten ustanawia zasadę, że składki te są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne. Ma ona jednak zastosowanie tylko jeśli składki te zostały zapłacone w odpowiednim terminie.

I tak jeśli należności (np. wynagrodzenie za pracę) zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w miesiącu, za który są należne, to wystarczy, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (czyli co do zasady do 15 dnia następnego miesiąca).

Inaczej jest, gdy należności są wypłacone lub postawione do dyspozycji bez opóźnień, ale w miesiącu następnym (w terminie wynikającym z prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony). W takiej sytuacji pracodawca, który chce zaliczyć składki do kosztów miesiąca, za które należne jest wynagrodzenie, musi zapłacić je do 15 dnia miesiąca, w którym pieniądze otrzymali pracownicy.

Jeżeli wskazane warunki nie są spełnione, znajdzie zastosowanie metoda kasowa. Wynika ona z art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d ustawy o CIT. Zgodnie z tym artykułem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do ZUS określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Ust. 7d tego przepisu nakazuje odpowiednie stosowanie tej zasady do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podsumowując te niezwykle skomplikowane regulacje, należy zauważyć, że spółka wypłaciła wynagrodzenie należne za grudzień nie w miesiącu następnym (styczniu), tylko w jeszcze kolejnym. Bez względu na to kiedy zapłaci składki, nie ma do niej zastosowania art. 15 ust. 4h ustawy o CIT. Stosuje się więc metodę kasową; składki będą więc kosztem w momencie ich uiszczenia.

Zobacz więcej

»

Podatki i księgi

»

Deklaracje i zeznania

»

CIT-8