Spółka zajmuje się sprzedażą ciepła i innymi usługami (remontowe, sprzedaż opału). Mamy problem z interpretacją § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2009 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Czy określone w tym przepisie kryteria utraty zwolnienia należało sprawdzać co miesiąc, czy wystarczyło to zrobić w połowie roku i po jego zakończeniu?

Przepis ten od dawna budził wątpliwości. Pojawiał się bowiem w kolejnych rozporządzeniach zwalniających z obowiązku stosowania kas.

Aby wyjaśnić problem, należy zacząć od zacytowania § 3 ust. 1 nieobowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2009 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 224, poz. 1797).

Mówił on, że do końca 2010 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1 – 33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach detalicznych ogółem był wyższy niż 70 proc.

Zwolnienie to nie zawsze obowiązywało do końca roku. Wynikało to z § 3 ust. 2 rozporządzenia.

W myśl tego przepisu traciło ono moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po sześciomiesięcznym okresie prowadzenia sprzedaży w 2010 roku, jeżeli w okresie tym udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1 – 33 załącznika do rozporządzenia, w obrotach detalicznych ogółem był równy albo niższy niż 70 proc.

Z związku z brzmieniem tego przepisu pojawiały się wątpliwości, czy wysokość proporcji wystarczy zbadać raz (za okres od 1 stycznia do 30 czerwca), czy też później należy robić to co miesiąc (za okres 1 luty – 31 lipca, 1 marca – 31 sierpnia itd.). Organy podatkowe  opowiadały się za tym drugim rozwiązaniem.

Trudno się jednak z nimi zgodzić. Co prawda w przepisie jest mowa o sześciomiesięcznym okresie (a nie półrocznym), ale tylko dlatego że dotyczy on także podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2009 r.

Warto zauważyć, że w obecnie obowiązującym rozporządzeniu ministra finansów z 26 lipca 2010 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 138, poz. 930) problem ten już nie występuje.

Wprowadzono bowiem regułę, że zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym podatnik korzysta z tego zwolnienia, jeżeli w okresie tego półrocza udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1 – 32 załącznika do rozporządzenia, w obrotach detalicznych ogółem był równy albo niższy niż 80 proc.

- A w jaki sposób sprzedaż dla pracowników wpływa na tę proporcję?

Niestety, znacznie ją pogarsza. W liczniku ułamka uwzględnia się bowiem tylko sprzedaż zwolnioną z obowiązku ewidencjonowania (poz. 1 – 32 załącznika do aktualnie obowiązującego rozporządzenia).

Tymczasem dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników są zwolnione na podstawie pkt 33 tego załącznika.

Jednocześnie sprzedaż tę trzeba wziąć pod uwagę w mianowniku ułamka, jest to bowiem transakcja detaliczna. Tak samo było w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu.

Tomasz Siennicki jest doradcą podatkowym w Kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy

Czytaj więcej w serwisie:

Kasy fiskalne