Przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej oraz [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o PIT[/link] przewidują m.in. zmiany w zakresie porozumień zawieranych przez ministra finansów z przedsiębiorcami w sprawach ustalenia akceptowalnych przez organy podatkowe cen transferowych.

Ministerstwo chce m.in. rozszerzyć zakres wniosku podatnika o zawarcie porozumienia cenowego. Dziś obejmuje on m.in. charakterystykę stron transakcji, jej przedmiot, otoczenie gospodarcze, propozycje metody ustalania ceny transakcyjnej oraz różne dane finansowe dotyczące transakcji. W założeniach przewiduje się, że wniosek będzie zawierał dodatkowe elementy, takie jak zdolność proponowanej metodologii ustalania ceny do dokładnego odzwierciedlenia zasady pełnej konkurencji w cenach przyszłych transakcji, ocena własnej sytuacji pod kątem konkurencyjności przyszłych transakcji czy ocena środowiska handlowego.

To kolejne utrudnienia i wzrost wymagań stawianych przedsiębiorcom, którzy chcą planować swoje działania biznesowe w przekonaniu, że ich poczynania będą zgodne z prawem i akceptowane przez administrację podatkową. Już wkrótce może się okazać, że planując np. inwestycje we wschodniej Azji, polscy przedsiębiorcy będą musieli przedstawić pełną analizę rynku północnoazjatyckiego.

MF zamierza wprowadzić dalsze wymagania, zasłaniając się wytycznymi OECD dotyczącym kwestii zawierania porozumień cenowych. Przy czym wytyczne są zbiorem doświadczeń z kilkudziesięciu lat praktyk biznesowych. W Polsce w tym zakresie mamy doświadczenie niewielkie. Przedsiębiorcy powoli przekonują się do tej instytucji i pokonują bariery administracyjne, ubiegając się o porozumienia w sprawach cen transferowych. W 2010 r. zawarto bowiem rekordową liczbę porozumień – osiem (w ciągu pierwszych czterech lat obowiązywania przepisów ordynacji, tj. w latach 2006 – 2009, takich porozumień było w sumie 14).

Nowe wymogi z pewnością zahamują procesy w tym obszarze. Podatnicy też rozważą celowość ubiegania się o porozumienia w sprawie cen transferowych w nowych warunkach.

[i]Autorka jest partnerem zarządzającym w kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/i]

[ramka][b]Więcej [link=http://www.rp.pl/temat/56068.html]o cenach transferowych i porozumieniach cenowych[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Zobacz także przygotowywane przez resort finansów zmiany w zakresie interpretacji indywidualnych:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56216,612394_Cios-w-interpretacje.html]Cios w interpretacje[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/612097-Nawet-1000-zl-za-indywidualna-interpretacje.html]Nawet 1000 zł za indywidualną interpretację[/link]

[b] oraz zmian zasad ustalania dochodów hodowców i producentów prowadzących działy specjalne produkcji rolnej:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/612931.html]Księgi zamiast norm szacunkowych[/link] [/ramka]