Cudzoziemiec płaci w Polsce podatek od wynagrodzenia od wykonywanej tu pracy. Dotyczy to także zatrudnionych, których miejsce zamieszkania znajduje się za granicą, czyli niebędących polskimi rezydentami. Co istotne, płacą oni podatek według skali podatkowej.
Pracodawca takiej osoby jest płatnikiem podatku dochodowego. Od wypłaconego wynagrodzenia ma obowiązek pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Oblicza je według takich samych zasad, jak zaliczki od wynagrodzeń polskich pracowników, czyli z uwzględnieniem:
- kosztów uzyskania przychodów,
- składek na ubezpieczenie społeczne,
- składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Pobraną zaliczkę płatnik przekazuje do 20 dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby pracodawcy.[b] Do końca stycznia następnego roku zakład pracy musi przesłać do tego urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-4R.[/b] Jeśli płatnik wcześniej planuje likwidację firmy, to druk ten należy przekazać do dnia zaprzestania działalności.
Ponadto [b]do końca lutego następnego roku należy przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych informację PIT-11[/b]. Jeśli jednak wcześniej pracownik złoży pisemny wniosek, to formularz ten należy mu przesłać w ciągu 14 dni (w takiej sytuacji musi on również trafić do urzędu skarbowego).
Zatrudniony może złożyć taki wniosek, jeżeli obowiązek poboru zaliczek ustał w ciągu roku. W takiej sytuacji po zakończeniu roku płatnik już nie składa ponownie informacji PIT-11.
Polska firma, która zatrudnia na podstawie umowy o pracę cudzoziemca niemającego w Polsce miejsca zamieszkania, nie ma natomiast obowiązku sporządzać informacji IFT-1/1R. Dlatego że ma on zastosowanie do dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
[ramka][b]Przykład[/b]
Spółka z o.o. zatrudnia Niemca i Holendra. Ten pierwszy pracował na terenie województwa wielkopolskiego. Pracodawca składa więc informację o dochodach PIT-11 do Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto.
W tym urzędzie musi rozliczyć się podatnik, składając zeznanie PIT-37 lub PIT-36 (jeśli jednocześnie uzyskiwał dochody z działalności gospodarczej i z wynagrodzenia za pracę).
Z kolei Holender wykonywał swoje obowiązki na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pracodawca składa więc informację PIT-11 do Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie. Tam prześle swoje zeznanie podatkowe pracownik.
Natomiast deklarację PIT-4R należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby spółki.[/ramka]
[ramka][b]Cudzoziemiec też musi mieć NIP[/b]
Cudzoziemiec pracujący w Polsce powinien za pośrednictwem płatnika złożyć zgłoszenie identyfikacyjne w celu nadania mu NIP. Wynika to z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Formularzem do tego przeznaczonym jest zgłoszenie identyfikacyjne NIP-3.
Cudzoziemcy podejmujący pracę w Polsce często nie wiedzą o tym obowiązku. Pracodawca powinien więc poinformować ich, że powinni złożyć zgłoszenie identyfikacyjne w celu nadania NIP. [/ramka]