Konsekwencją wyroku ETS jest też prawo do korekty rozliczeń za lata wcześniejsze.

[b]Zobacz[/b] - [link=http://www.rp.pl/artykul/562050,565152_Komunikat-z-30-IX-2010-r--w-sprawie-C-395-09--Oasis-East-.html]komunikat wyrok ETS z 30 września 2010 r. w sprawie wyłączenia prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w przypadku importu usług od przedsiębiorstwa z siedzibą w "raju podatkowym" (sprawa C-395/09; Oasis East)[/link]

[srodtytul]Co mówi przepis[/srodtytul]

Z obecnego brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy.

Ten zakaz dotyczył w praktyce m.in. usług:

- nabywanych przez spółki należące do grupy kapitałowej od innego podmiotu z grupy, zarejestrowanego w tzw. raju podatkowym (np. opłaty za użytkowanie znaków towarowych, patentów, licencji, know-how itp.),

- świadczonych w ramach struktur franczyzowych (opłaty franczyzowe),

- telekomunikacyjnych i elektronicznych, świadczonych przez podmioty zarejestrowane w rajach podatkowych,

- pośrednictwa, agencyjnych i reklamowych świadczonych przez agentów posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania w raju podatkowym,

- finansowych i doradczych świadczonych przez podmioty zarejestrowane w rajach podatkowych (w szczególności w Hongkongu, Liechtensteinie).

[srodtytul]Zbyt ogólne ograniczenie[/srodtytul]

Podstawowym celem wprowadzenia tego ograniczenia było zapobieganie unikaniu opodatkowania i oszustwom podatkowym przy użyciu spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych. Jednak w efekcie przepis ten nie tylko służył temu podstawowemu celowi, lecz również skutkował brakiem możliwości odliczenia VAT w przypadkach, w których o oszustwie nie mogło być mowy (np. obciążenie za usługę finansową świadczoną przez bank z siedzibą w Hongkongu).

Zbyt ogólne sformułowanie użyte przy redakcji tej regulacji wprowadzało zatem niedopuszczalne – w świetle prawa wspólnotowego – ograniczenie prawa do odliczenia VAT od importu usług w stosunku do podatników, którzy nie dokonywali żadnych nadużyć.

[srodtytul]Trybunał potwierdza niezgodność[/srodtytul]

Potwierdził to [b]ETS w wyroku z 30 września 2010 r. (w sprawie C-395/09, Oasis East sp. z o.o.)[/b].

Jak podkreślono w uzasadnieniu tego orzeczenia, funkcjonujące w polskiej ustawie o VAT przepisy stanowią środek o charakterze ogólnym, ograniczający prawo do odliczenia naliczonego VAT w przypadku importu wszelkich usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę na obszarze jednego z krajów lub terytoriów określonych w tych przepisach jako raje podatkowe.

To ograniczenie wykroczyło poza to, co dozwolone na mocy art. 17 ust. 6 VI dyrektywy. Trybunał wskazał również, że państwa członkowskie nie są uprawnione do utrzymania w mocy wyłączeń prawa do odliczenia VAT stosowanych w sposób ogólny do jakiegokolwiek wydatku związanego z nabyciem towarów lub usług.

[srodtytul]Można skorygować[/srodtytul]

Z powołanego wyroku płynie zatem prosty wniosek, że art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT od początku jego obowiązywania był niezgodny z przepisami wspólnotowymi. W efekcie podatnicy mają obecnie prawo do korekty nieodliczonego podatku od importu usług, w związku z którym zapłata następowała do rajów podatkowych.

[b] Korekta dokonywana w roku 2011 dotyczyć może lat 2007 – 2010.[/b] W odniesieniu do nieodliczonego VAT za 2006 r. stosowne korekty należało złożyć do końca roku 2010. Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT prawo do korekty przedawnia się bowiem z upływem pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Na zakończenie warto dodać, że najnowszy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który trafił niedawno do Sejmu, przewiduje wykreślenie art. 88 ust. 1 pkt 1.

[ramka][b]Minister finansów o korektach[/b]

Na temat zasad korekty w związku z możliwością odliczenia VAT od importu usług z rajów podatkowych wypowiedział się minister finansów w ogólnej [b]interpretacji przepisów podatkowych z 25 listopada 2010 r. (PT2/033/5/530/TXW/2010/1143)[/b]. Wynika z niej, że podatnik, który z powodu zakazu przewidzianego w ustawie o VAT nie skorzystał z przysługującego mu prawa, może już teraz, bez oczekiwania na zmianę przepisów, odzyskać nadpłacony podatek.

[b]Zobacz [/b]- [link=http://www.rp.pl/artykul/590126.html]Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 25 listopada 2010 r. (nr PT2/033/5/530/TXW/2010/1143) - prawo do odliczenia VAT przez importerów usług z krajów będących "rajami podatkowymi"[/link]

W tym celu musi złożyć korekty deklaracji VAT, w których wykaże prawo do odliczenia (mają tu zastosowanie zasady właściwe dla importu usług, określone w art. 86 ustawy; korekta powinna więc dotyczyć tych deklaracji, w których wykazany był VAT należny od importu usług, bądź rozliczenia za kolejny lub kolejne dwa okresy rozliczeniowe, w zależności od tego, w którym roku powstało prawo do odliczenia).

Minister zastrzega, że podatnik sporządzający korekty musi spełniać też pozostałe wymogi odliczenia (chodzi np. o to, by zakupione usługi miały związek ze sprzedażą opodatkowaną).

Jeśli przy odliczeniu VAT za lata ubiegłe stosował strukturę sprzedaży, musi to uwzględnić także przy odliczaniu podatku od importu usług.

Interpretacja potwierdza też, że korekta jest nieobowiązkowa. Podatnik, który z jakichś przyczyn z niej zrezygnuje, może pozostawić kwoty nieodliczonego VAT w kosztach uzyskania przychodu.

[i]a.kol[/i].[/ramka]

[b]Czytaj też artykuły:

-[link=http://www.rp.pl/artykul/465560.html] Czy można odliczać VAT od usług zakupionych w rajach podatkowych[/link],

- [link=http://www.rp.pl/artykul/583123.html]Przedsiębiorcy odliczą VAT przy imporcie usług z raju podatkowego[/link],

- [link=http://www.rp.pl/artykul/543283.html]Raje podatkowe wracają do łask[/link][/b]

[i]Autor jest konsultantem podatkowym w ECA Wójciak i Partnerzy sp. z o.o.[/i]