Wynika to ze zmiany ustawy o PIT, która weszła w życie 20 maja 2010 r. (opubl. w DzU z 2010 r. nr 75, poz. 473).
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy, co do zasady, mogą wybrać opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19-proc. stawką liniową. Jeśli się na to decydują, muszą złożyć do właściwego urzędu skarbowego, do 20 stycznia roku podatkowego, pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, oświadczenie składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Kiedy zakładać firmę
Nie każdy podatnik może jednak rozliczać się w ten sposób. Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT jeżeli podatnik, który wybrał 19-proc. stawkę, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, to podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do podatku liniowego.
Wtedy jest zobowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej. Musi też uiścić odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Pan Piotr jest informatykiem. Dotychczas był zatrudniony na umowę o pracę. Jednak 5 stycznia 2011 r. uzgodnił z pracodawcą, że z ostatnim dniem tego miesiąca rozwiązują umowę o pracę. Jednocześnie uzgodnił z nim, że dotychczasowe obowiązki będzie wykonywał w ramach działalności gospodarczej, którą założy do 1 lutego.
W takiej sytuacji pan Piotr nie może w 2011 r. wybrać podatku liniowego. Mógłby to zrobić, gdy umowa o pracę została rozwiązana w grudniu 2010 r.
Wybór stawki liniowej dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej urząd skarbowy o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wybór dotyczy wszystkich przychodów
Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to wybór stawki liniowej dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których ma zastosowanie ustawa o PIT. Tak samo jest, gdy podatnik jest wspólnikiem kilku spółek niemających osobowości prawnej.
Nie ma natomiast przeszkód, aby część wspólników tej samej spółki płaciła podatek według skali, a część liniowy.
Pan Tomasz i pan Arkadiusz są wspólnikami spółki cywilnej. Oprócz niej pan Tomasz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
Oznacza to, że jeśli wybierze opłacanie podatku liniowego od dochodów z jednoosobowej firmy, to w ten sposób musi się również rozliczać się z urzędem skarbowym z przypadających na niego dochodów ze spółki.
Pan Arkadiusz może natomiast wybrać opłacanie podatku według skali, jeśli uważa, że jest to dla niego korzystniejsze.
Czytaj również: