Osoby, które przed 1 stycznia przeszły na samozatrudnienie, już w 2011 r. mogą wybrać stawkę liniową. Wynika to z nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=930F789F9E4B70CA079F05BF20C4CF15?id=346580]ustawy o PIT[/link]. Przed jej wejściem w życie trzeba było czekać rok dłużej, aby skorzystać z 19-proc. podatku. To najistotniejsza zmiana przepisów dotycząca wyboru formy opodatkowania.
Prawdopodobnie jednak niezbyt wiele osób skorzysta z tego ułatwienia. To dlatego, że stawka liniowa może się opłacać, dopiero jeśli roczny dochód przedsiębiorcy wynosi ok. 100 tys. zł.
Jeżeli jednak ma on prawo rozliczyć się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców, to nawet przy znacznie wyższych dochodach firmy opłacanie podatku według skali często jest korzystniejsze. Z preferencji może bowiem skorzystać tylko przedsiębiorca, który wybrał ogólne zasady rozliczania się z fiskusem i nie zdecydował się na liniowy podatek.
[b] Za odprowadzaniem PIT według skali przemawia także możliwość odliczania ulg.[/b] Co prawda wybór stawki liniowej nie pozbawia prawa do nich, ale aby z nich skorzystać, trzeba posiadać także inne dochody – opodatkowane według skali.
To niejedyny dylemat przedsiębiorców. Część z nich może bowiem zdecydować się na ryczałt lub kartę podatkową. To bardzo upraszcza ewidencję. Niestety te formy rozliczeń mają też wady. Największą jest to, że podatek trzeba płacić, nawet gdy firma przynosi straty.
Jak więc wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie? Na początek trzeba oszacować przychody, na jakie możemy liczyć w 2011 r., i koszty ich osiągnięcia. Później należy zastanowić się, które formy opodatkowania są dla nas dostępne i z jakich ulg możemy skorzystać. Ostatni etap to obliczenie podatku we wszystkich możliwych wariantach i wybór tego, który pozwoli najmniej naszych pieniędzy oddać fiskusowi.
[ramka][b]Stawka liniowa często się nie opłaca[/b]
[b]Za opłacaniem podatku według skali przemawia:[/b]
- możliwość rozliczenia z małżonkiem,
- prawo do złożenia zeznania na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców,
- prawo do ulgi na dzieci,
- przeciętne miesięczne dochody poniżej 8500 zł.
[b]Argumenty za wyborem stawki liniowej to:[/b]
- posiadanie innych dochodów opodatkowanych według skali,
- brak prawa do ulg.
[b]Ryczałt lub karta to dobry wybór, gdy:[/b]
- zależy nam na uproszczeniu rozliczeń z fiskusem,
- chcemy ograniczyć ryzyko popełnienia błędu,
- koszty prowadzonej działalności są niskie.[/ramka]
[b]Czytaj też artykuły:
- [link=http://www.rp.pl/artykul/56105,590749_W-2011-r--trudniej-o-ryczalt-.html]W 2011 r. trudniej o ryczałt[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/72896,590142_Liniowy-korzystny-tylko-dla-bogatych-singli.html]Liniowy korzystny tylko dla bogatych singli[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/56212,590145_Nie-zawsze-trzeba-czekac-rok--aby-wybrac-19-proc--stawke-.html]Nie zawsze trzeba czekać rok, aby wybrać 19-proc. stawkę[/link].[/b]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora:
[mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]