Przyznał to minister finansów w interpretacji ogólnej (nr PT2/033/5/530/TXW/2010/1143).
[ramka] Zobacz: [link=http://www.rp.pl/artykul/590126.html]Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 25 listopada 2010 r. (nr PT2/033/5/530/TXW/2010/1143) - prawo do odliczenia VAT przez importerów usług z krajów będących "rajami podatkowymi"[/link][/ramka]
To konsekwencja [b]wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-395/09 Oasis East[/b]. Sąd uznał, że polskie przepisy niepozwalające na odliczenie podatku naliczonego przy imporcie usług z rajów podatkowych są niezgodne z regulacjami unijnymi. Naruszają bowiem zasadę neutralności VAT.
Regułą jest, że kupując usługę od zagranicznego podmiotu, wykazujemy w deklaracji VAT należny i jednocześnie go odliczamy jako VAT naliczony. Transakcja jest więc neutralna. Przy współpracy z firmą z raju odliczenie jednak – zgodnie z polskimi przepisami – nie przysługuje. Przedsiębiorca ponosi więc ciężar VAT.
Co ma zrobić podatnik, który w obawie przed sporem z fiskusem nie skorzystał z odliczenia? Zrobić korektę rozliczenia – podpowiada minister finansów. Zastrzega jednak, że nie jest to obowiązkowe. Przedsiębiorcy, którzy nie zdecydują się na korektę, mogą zostawić nieodliczony VAT w kosztach uzyskania przychodów.
Co się bardziej opłaca? Na pewno korekta VAT. Odzyskamy bowiem cały podatek. Zaliczając go do kosztów, zmniejszyliśmy natomiast tylko zobowiązanie w podatku dochodowym – w zależności o tego, jak się rozliczamy – o 18, 19 lub 32 proc. Dużo jednak zależy od sytuacji. Jeśli bowiem chodzi o niewielkie kwoty, nie warto męczyć się z deklaracjami za kilka lat wstecz.
Podatnicy, którzy się na to jednak zdecydują, powinni pamiętać, że jeśli korekta powoduje zmniejszenie zobowiązania podatkowego, razem z nią muszą złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty na podstawie ordynacji podatkowej. Jeśli zaś w wyniku korekty zwiększy się kwota do zwrotu, zostanie rozliczona na podstawie przepisów ustawy o VAT.
Przypomnijmy też, że w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji ustawy o VAT uchylający zakaz odliczania VAT od importu usług z rajów podatkowych.
[i] Autor jest współautorem komentarza do ustawy o VAT, wspólnikiem w kancelarii EOL[/i]