W przyszłym roku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych czeka wiele nowości. Na szczęście większość z nich to zmiany na korzyść.
Duża ich część miała na celu ograniczenie wątpliwości interpretacyjnych związanych z niejednoznacznym brzmieniem przepisów, a także wprowadzenie ułatwień dla podatników i płatników.
[srodtytul]Doprecyzowanie i ułatwienia[/srodtytul]
Do tej kategorii zaliczymy m.in. doprecyzowanie pojęcia osoby samotnie wychowującej dzieci, tak aby prawo do preferencyjnego opodatkowania przysługiwało wyłącznie tym podatnikom, którzy faktycznie wychowują je samotnie, a nie np. rodzicom żyjącym w konkubinacie.
Także rozszerzenie zakresu tzw. ulgi internetowej na rozwiązania mobilne, czyli łączenie się z Internetem za pośrednictwem telefonów komórkowych czy urządzeń montowanych w laptopach.
[srodtytul]Wymiana i umorzenie udziałów[/srodtytul]
Do najważniejszych zmian należy zaliczyć wprowadzenie instytucji nieopodatkowanej „wymiany udziałów”, która od kilku lat funkcjonuje w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC20E722F11E6FF508E2BB18D9F5792E?id=346580]ustawy o CIT[/link]. W efekcie, jeżeli osoba fizyczna wniesie aportem posiadane udziały lub akcje do spółki kapitałowej a spółka ta uzyska większość praw głosów lub mając większość powiększy swój udział, aport taki nie będzie opodatkowany.
Należy przyznać, że zmiana ta jest niezwykle korzystna i zapewne będzie powszechnie wykorzystywana jako element optymalizacji podatkowych, zmierzających do odroczenia w czasie lub uniknięcia opodatkowania zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.
Na drugim biegunie plasuje się niespodziewane wyłączenie na etapie prac sejmowych przychodów ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia ze źródła przychodów „kapitały pieniężne” . W przypadku osób fizycznych zmiana ta powoduje zrównanie takiej transakcji ze sprzedażą udziałów.
Można spotkać się z poglądem, że jednym z celów tej zmiany było zlikwidowanie zyskującej w ostatnich latach na popularności możliwości optymalizacji podatkowej polegającej na umarzaniu dobrowolnym wcześniej podarowanych udziałów (kosztem była wartość darowizny, a zatem zwykle można było uniknąć opodatkowania z tytułu umorzenia).
Jak się jednak wydaje, nie to było przyczyną tej wywołującej poważne konsekwencje zmiany, ponieważ ograniczenie optymalizacji można było osiągnąć w prostszy sposób, zmieniając przepis regulujący zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu w takim umorzeniu.
Poza tym zapewne w procesach optymalizacyjnych dobrowolne umorzenie zastąpione zostanie tak zwanym umorzeniem automatycznym, które co prawda jest nieco bardziej skomplikowane, ale pozwala osiągnąć takie same korzyści podatkowe.
[srodtytul]Nowości dla wspólników spółek osobowych[/srodtytul]
Ustawa zmieniająca precyzuje różnorodne kwestie związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, w tym opodatkowaniem wspólników na moment rozwiązania tych spółek i na moment wyjścia ze spółki. Jednocześnie, bardzo niefortunnie, wykreślono przepis, który regulował zasady opodatkowania częściowego zwrotu wkładu wspólnikowi spółki osobowej.
Był on niezwykle korzystny dla podatników, ponieważ wyłączał z opodatkowania wartość wniesionych wkładów i tym samym był niekiedy wykorzystywany dla optymalizacji podatkowej przekazywania wspólnikom nadwyżek pieniężnych spółki, którym nie odpowiadały opodatkowane zyski. Jednak wykreślenie tego przepisu, bez uregulowania zasad opodatkowania takiej czynności, wywoła trudne do usunięcia wątpliwości interpretacyjne.
Ustawa określa również jednoznacznie podatkowe skutki wnoszenia wkładów do takich spółek, w tym zasady wyceny oraz ustalenia kosztu przy zbyciu wniesionych składników majątkowych.
Zmiany w zakresie wyjścia wspólnika i likwidacji spółki należy uznać za korzystne w stosunku do dotychczasowych regulacji, ponieważ zwalniają z opodatkowania otrzymane środki pieniężne, a opodatkowanie otrzymanych składników majątkowych odraczają do momentu ich zbycia (jeżeli nastąpi w ciągu sześciu lat).
Gdyby spróbować zważyć wartość pozytywnych i negatywnych zmian dla podatników PIT, wydaje się, jakkolwiek może to zabrzmieć zadziwiająco, że rachunek wypada ostatecznie z korzyścią dla podatników.
[i] Dariusz Bednarski partner zarządzający w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak[/i]
[b] Czytaj też artykuły:
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583473-Preferencje-dla-malzonkow-i-samotnych-rodzicow-.html]Preferencje dla małżonków i samotnych rodziców[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583484-Zyskaja-krwiodawcy-i-emeryci--straca-studenci.html]Zyskają krwiodawcy i emeryci, stracą niezarabiający studenci[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583487-Zagraniczna-emerytura-takze-zwolniona.html]Zagraniczna emerytura także zwolniona[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583488-Mobilny-Internet-da-prawo-do-ulgi-.html]Mobilny Internet da prawo do ulgi[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583492-Wymiana-udzialow-bez-podatku.html]Wymiana udziałów bez podatku[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583495-Dobrowolne-umorzenie-przestanie-byc-oplacalne.html]Dobrowolne umorzenie przestanie być opłacalne[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583496-Nowe-skutki-aportu-przedsiebiorstwa.html]Nowe skutki aportu przedsiębiorstwa[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583503-Jak-wycenimy-majatek-po-restrukturyzacji.html]Jak wycenimy majątek po restrukturyzacji[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583499-Likwidujac-spolke-osobowa-nie-dzielisz-sie-z-fiskusem.html]W momencie likwidacji spółki osobowej nie trzeba będzie dzielić się z fiskusem[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/565105,583502-Znika-PIT-od-remanentu--likwidacyjnego.html]Znika PIT od remanentu likwidacyjnego[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/584763.html]Inne nowości ważne nie tylko dla firm[/link].[/b]
[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]