Zasady rozliczania wydatków, które nie są niezbędne do osiągnięcia przychodów, zawsze powodują wątpliwości. Dotyczy to również faktur za choinki i inne ozdoby, które mają zapewnić w firmie świąteczny nastrój.

Odpowiedzi na pytania podatników pokazują jednak, że w zdecydowanej większości przypadków nie powinno być problemów z zaliczaniem takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i firm stosujących [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawę o CIT[/link], bo w tym zakresie przepisy są takie same.

Potwierdza to m.in. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 29 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-253/09-2/KK). [/b]

Z pytaniem wystąpiła firma, która regularnie kupuje kwiaty doniczkowe i cięte, aby zapewnić odpowiedni wystrój recepcji. Ponadto ponosi wydatki związane z udekorowaniem budynków i aranżacją recepcji w sezonach świątecznych. Nabywa m.in. choinki, lampki, stroiki, bombki. Spółka podkreśliła, że ceny tych ozdób nie przekraczają kwot przyjętych w jej branży.

Izba skarbowa zgodziła się, że ponoszone przez wnioskodawcę wydatki są kosztem uzyskania przychodów. Uznała, że nie jest to reprezentacja, która została wyłączona z kosztów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Wyjaśniła, że prawo podatkowe nie definiuje pojęcia „reprezentacja”. Należy więc posłużyć się wykładnią językową. Oznacza to, że jest to „okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną”.

Przenosząc tę definicję na grunt przepisów o podatku dochodowym, należy uznać, że reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku (ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia).

Wydatki na zwyczajowy wystrój wnętrz trzeba więc potraktować jako koszty związane z funkcjonowaniem firmy. Izba zastrzegła, że nie będzie tak, jeśli dekoracje wykraczają poza zwyczajowo przyjęte normy w danej branży lub okolicy (są nadzwyczaj wystawne, ekskluzywne) i są umieszczane wyłącznie w pomieszczeniach, gdzie przyjmowani są zazwyczaj klienci. Wtedy ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT znajdą zastosowanie.

Taką wykładnię przepisów potwierdzają również inne interpretacje, np. [b]Izby Skarbowej w Warszawie 16 stycznia 2009 r. (IPPB5/423-155/08-2/MW) oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2008 r. (ILPB3/423-235/07-2/MC).[/b]

Nie powinno być wątpliwości, że kosztem są również wydatki na kartki świąteczne. Ich wysłanie trudno przecież uznać za nadzwyczajny gest wobec kontrahenta. Jest to raczej zwykłe, zwyczajowo przyjęte działanie. Przecież nie wypada nie złożyć świątecznych życzeń osobom, z którymi się stale współpracuje. Taką wykładnię przepisów potwierdza [b]odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 3 marca 2008 r. (IBPB1/415-152/08/AB).[/b]

[ramka][b]Komentuje Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/b]

Firma, której działalność jest opodatkowana VAT, nie powinna mieć problemu z odliczeniem podatku naliczonego z faktur za choinkę, bombki, ozdoby świąteczne lub lampki. Obowiązuje tu ogólna zasada zawarta w art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Wynika z niej, że prawo do odliczenia zależy od tego, czy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Organy podatkowe raczej nie kwestionują, że warunek ten jest spełniony, jeśli zakupy związane są ze zwyczajowym wystrojem firmy. Nie powinno mieć przy tym znaczenia, czy chodzi o pomieszczenia, gdzie przebywają kontrahenci, czy miejsca, do których mają dostęp tylko pracownicy. Skoro bowiem firma zdecydowała, że świąteczna atmosfera będzie sprzyjać prowadzonej przez nią działalności, to nie ma podstaw, aby to kwestionować.

Warto podkreślić, że ustawa o VAT nie uzależnia już prawa do odliczenia VAT od możliwości zaliczenia wydatku do kosztów. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby odliczyć podatek naliczony od wydatków na reprezentację. Choć trzeba być przygotowanym, że przy ewentualnej kontroli podatkowej dotyczącej rozliczeń VAT takie faktury mogą być analizowane bardziej wnikliwie niż pozostałe.[/ramka]

[ramka][b]Komentuje Marek Kolibski, doradca podatkowy, radca prawny, partner w kancelarii KNDP[/b]

Dla celów podatku dochodowego wydatki na choinki i ozdoby świąteczne mogą być kwalifikowane na trzy sposoby. Najczęściej będą to zwykłe koszty działalności. Nie różnią się one przecież od tych na zakup obrazków, kwiatów i innych na wystrój biura lub punktu sprzedaży.

Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy w miejscu dostępnym dla kontrahentów, np. przed siedzibą firmy, pojawi się wystrój dużo bardziej okazały, niż jest to zwyczajowo przyjęte. Wtedy fiskus może próbować udowodnić, że jest reprezentacja, której nie można zaliczyć do kosztów.

Jeśli jednak jednym z elementów dekoracji będzie logo firmy lub stosowany przez nią znak towarowy, to będziemy już mieli do czynienia z reklamą. Ta może być zaliczana do kosztów bez ograniczeń.

W praktyce trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy organy podatkowe kwestionują wydatki na świąteczny wystrój. Firmy działają bowiem racjonalnie. Żadna raczej nie przeznacza wysokich kwot tylko po to, aby mieć najwyższą choinkę i najjaśniejsze lampki w mieście, nie wykorzystując ich do celów reklamowych. Poza tym urzędnicy nie są na tyle bezduszni, aby wyrzucać z kosztów świąteczne drzewko. [/ramka]