Obowiązki przedsiębiorców związane z planowaną zmianą stawek VAT nie będą się więc kończyć na ponownej konieczności klasyfikacji sprzedawanych towarów i ustaleniu nowych stawek VAT.

[srodtytul]Przeprogramowanie kas i uaktualnienie systemów[/srodtytul]

Najpilniejsze z dodatkowych działań będzie przeprogramowanie kas fiskalnych, tak aby od 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorca miał możliwość ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu stawek 5, 8 i 23 proc.

Takie zadanie będzie najbardziej problematyczne w przypadku firm oferujących szeroki asortyment towarów, ewidencjonujących sprzedaż przy zastosowaniu znacznej liczby kas fiskalnych, które dodatkowo używane są w placówkach rozproszonych na terenie całego kraju (np. sieci handlowe).

Obciążenia związane z modyfikacją ustawień kas fiskalnych nie powinny zasadniczo dotknąć producentów. Wynika to z tego, że najczęściej nie sprzedają oni swoich produktów bezpośrednio osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, a tylko taka sprzedaż podlega obowiązkowi rejestracji w kasach.

Niemniej nie ominie ich obowiązek uaktualnienia systemów finansowo-księgowych, tak aby pozwalały one prawidłowo wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż, ewidencjonować sprzedaż czy też generować poprawne rejestry VAT.

Takie modyfikacje będą konieczne u wszystkich podatników VAT, bez względu na status ich odbiorców. Kluczowe będzie tu zwrócenie uwagi na przepisy przejściowe i uwzględnienie potencjalnej konieczności wystawiania faktur na starych i nowych zasadach.

[srodtytul]Warto już się przygotować[/srodtytul]

Podjęcie części tych dodatkowych działań będzie możliwe najwcześniej po uchwaleniu finalnej listy produktów podlegających poszczególnym stawkom VAT i przypisaniu stawek VAT do oferowanych towarów.

Niemniej warto, aby przedsiębiorcy jeszcze przed zakończeniem prac legislacyjnych zajęli się tą częścią zadań, które można podjąć już teraz (np. związanych z odpowiednim sklasyfikowaniem produktów, opracowaniem funkcjonalności programów do fakturowania itp.).

Pozwoli to zmniejszyć ryzyko opóźnień przy wdrażaniu nowo wprowadzanych stawek VAT pod koniec roku, kiedy pozostanie niewiele czasu do ich wejścia w życie.

[i]Autorzy są menedżerami w zespole VAT firmy Deloitte[/i]