Zgodnie z pkt 38a art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECD008260829B43A64FE16C92B31CD14?id=115893]ustawy o CIT[/link] kosztami podatkowymi są wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych. Wyjątkiem są wynagrodzenia wypłacane z tytułu pełnionych funkcji.

– Tego wyłączenia nie powinno się interpretować zbyt wąsko. Sporo zależy od treści stosunku prawnego łączącego spółkę i członków organów stanowiących. Możliwe jest zatem, by częścią wynagrodzenia było udostępnianie osobie zasiadającej w radzie nadzorczej wynajmowanego przez spółkę mieszkania – mówi Krzysztof Pysz, doradca podatkowy z kancelarii Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych.

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o prezesa i innych członków zarządu. Jak uznała w swojej interpretacji z 23 sierpnia Izba Skarbowa w Poznaniu, zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz zarządzającym w spółce. W związku z tym do prezesa nie znajdują zastosowania ograniczenia dotyczące rady nadzorczej (ILPB4/423-6/10-2/DS). Zdaniem IS art. 16 ust. 1 pkt 38 wyłączający z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców lub akcjonariuszy również nie jest przeszkodą dla spółki. Nie dotyczy to bowiem pracowników, o których jest mowa w odrębnych przepisach. Zdaniem izby chodzi o kodeks pracy, który mówi, że pracownikami są nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również przez powołanie, wybór czy mianowanie.

[b] Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksem spółek handlowych[/link] członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej są na swoje stanowiska powoływani.[/b] Nie oznacza to jednak automatycznie, że stają się pracownikami spółki. Często zawierane są tak zwane kontrakty menedżerskie. Stosuje się do nich [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DB9CF2F7CD1796CFA7714DCD0E25F5A5?id=70928]kodeks cywilny[/link], a nie prawo pracy.

Przy takim stanowisku organów podatkowych mogłoby się okazać, że czynsz za wynajem mieszkania spółka zaliczy w koszty, jeśli zatrudnia prezesa na podstawie umowy o pracę, a gdy na kontrakcie menedżerskim – już nie.

– Traktowanie przez fiskusa oddania do użytku mieszkania jako świadczenia jednostronnego jest nieporozumieniem – twierdzi Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii KNDP. – Członkowie zarządu świadczą przecież na rzecz spółki usługi w postaci swojej pracy. Wyłączenie z art. 16 ust. 1 pkt 38 nie ma w ogóle w tej sytuacji zastosowania. Wydatki na mieszkanie będą kosztem niezależnie od formy zawartej umowy – kontynuuje. Jego zdaniem warunkiem jest jedynie racjonalność wydatku, na przykład członek zarządu nie może mieszkać na tyle blisko, żeby mógł bez problemów dojeżdżać do siedziby spółki.