Podatnik ma bowiem obowiązek wprowadzić go do ewidencji środków trwałych.
Nie w każdym jednak wypadku przedsiębiorca ma możliwość amortyzowania środków trwałych. Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawą o PIT[/link] amortyzacji nie podlegają m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej albo wydzierżawiane bądź wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.
Amortyzować nie można także składników majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. W takim przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po tym, w którym zawieszono tę działalność albo jej zaprzestano.
Mimo że wymienione wcześniej składniki majątkowe nie podlegają amortyzacji podatkowej, to dotyczą ich wszelkie konsekwencje związane z ich statusem jako środków trwałych czy też wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki na ich nabycie nie będą podlegały zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów.
Jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 września 210 r. (ITPB1/415-546a/10/PSZ)[/b]:
„również, mimo że określone składniki majątkowe, które stanowią odpowiednio środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, nie podlegają amortyzacji, to jednak podatnik ma obowiązek wprowadzić je do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Stanowi o tym przepis art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.
Jak ustalić ich wartość, gdy podatnik nabył je w drodze darowizny? Odpowiedzi trzeba szukać w art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Zgodnie z nim za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.
[ramka][b]Przykład[/b]
Podatnik prowadzi firmę. Nabył od żony z jej majątku odrębnego udział w gruncie (na mocy darowizny).
Grunt ten stanowi środek trwały w działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.
Nie może dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych. Powinien jednak ująć go w ewidencji i to na podstawie wartości rynkowej z dnia zawarcia umowy darowizny (w części nabytej w ten sposób).[/ramka]