Tak stanowi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=365427]rozporządzenie ministra finansów z 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (DzU z 2010 r. nr 160, poz. 1075)[/link].
Jego przepisy weszły w życie 1 września, razem ze zmienioną ustawą o akcyzie.
Pozwala ona na to, by wyroby zwolnione z akcyzy, zwrócone przez odbiorcę (np. w związku z reklamacją towaru) lub niedostarczone do niego, wróciły do składu podatkowego i tam zostały z powrotem objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
– [b]Rozporządzenie w znacznej części powtarza dotychczasowe przepisy dotyczące sposobu wystawiania dokumentu dostawy, na podstawie którego realizowane są dostawy wyrobów zwolnionych z akcyzy.[/b] Także nowe zasady prowadzenia ewidencji wyrobów zwolnionych nie różnią się od zasad dotychczasowych. Nowością jest uregulowanie sposobu wystawienia i obiegu dokumentu dostawy w przypadku, gdy wyroby akcyzowe nie zostały dostarczone do odbiorcy lub są przez niego zwracane – ocenia Wojciech Kotala, doradca podatkowy z kancelarii DLA Piper.
Przepisy określają też dodatkowe warunki, po których spełnieniu zwrot wyrobów zwolnionych będzie możliwy.
Co ważne, skrócona została również lista skażalników, których dodanie do alkoholu etylowego uprawnia do zastosowania wobec alkoholu zwolnienia z akcyzy w związku z jego wykorzystaniem do produkcji wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.