Zdarza się, że przedsiębiorca nie może pożyczyć pieniędzy na rozwój firmy, ale bank oferuje mu kredyt konsumpcyjny. Powstaje wtedy pytanie, czy prowizje i odsetki od niego są kosztem.

Odpowiedzi organów podatkowych pokazują, że można je rozliczyć (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB1/415-41a/09/DP[/b]).

Zapytał o to przedsiębiorca, który podpisał umowy pożyczek hipotecznych (150 tys. zł i 100 tys. zł). Zabezpieczeniem jest jego dom. Pieniądze przeznaczył na zakup towarów. Izba zgodziła się, że w takiej sytuacji odsetki są kosztem. Są one bowiem płacone w celu uzyskania przychodu.

Izba podkreśliła, że kosztem są tylko odsetki zapłacone. Ponadto nie uważa się za koszty odsetek i prowizji od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie ich realizacji (będą uwzględnione jako odpisy amortyzacyjne).

[srodtytul]Wspólna pożyczka[/srodtytul]

W rozliczeniach firmy można też ująć odsetki i prowizje od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup lokalu, który jest siedzibą firmy ([b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB1/415-670/08/HD[/b]).

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy zaciągnięty przez wspólnika kredyt konsumpcyjny jest wykorzystywany na potrzeby działalności prowadzonej w formie spółki. Jeśli jest to spółka cywilna, to obowiązują te same zasady co przy firmie prowadzonej samodzielnie. Decyduje więc cel, na który zostały wydane pieniądze. Potwierdza to [b]odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB1/415-458/08-2/AA[/b]. Pytanie dotyczyło dwóch wspólników – każdy z nich zaciągnął pożyczkę w identycznej wysokości na zakup barki, która stała się ich współwłasnością.

[srodtytul]Kłopoty jawnych[/srodtytul]

Inaczej jest, jeśli podatnicy zawiązali spółkę jawną. Zdaniem fiskusa, wtedy nie można uwzględnić odsetek od kredytów wziętych przez wspólników. Powołuje się on na art. 8 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4CF25C04A19259992F9643326220D6D6?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link].

Wynika z niego, że spółka jawna, choć nie jest osobą prawną, może we własnym imieniu (czyli na spółkę, a nie na wspólników) nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Ona powinna więc być stroną umowy kredytu.

[ramka][b]Opinia:

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/b]

Z przepisów wynika, że o możliwości zaliczenia do kosztów odsetek i prowizji od kredytu bankowego decyduje cel, na jaki został on wykorzystany. Może to więc być kredyt konsumpcyjny lub pożyczka hipoteczna, którą przedsiębiorca otrzyma jako osoba fizyczna. Potwierdzają to interpretacje indywidualne. W każdej z nich podkreślone jest jednak, że to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, że pieniądze zostały przeznaczone na cele związane z prowadzoną działalnością. Z pewnością nie wystarczy dowód wpłaty uzyskanych z banku pieniędzy na firmowe konto. Trzeba jeszcze posiadać dokumenty, które potwierdzą, że otrzymana kwota rzeczywiście została wydana na cele firmowe.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]