[b]Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 12 lipca 2010 r. (IPPB2/415-293/10-5/AS).[/b]

Spółka zatrudniająca na umowę o pracę wykwalifikowaną kadrę menedżerską planuje uczynić swoimi akcjonariuszami kilku menedżerów, w celu ich silniejszego zmotywowania i związania ze spółką. Rozważa więc podwyższenie kapitału akcyjnego, w celu przekazania nowych akcji menedżerom, którzy mają je otrzymać nieodpłatnie lub za symboliczną odpłatnością.

Nowo utworzone akcje zostaną objęte przez samą spółkę, wyłącznie w celu przeniesienia ich własności na menedżerów, jako osoby uprawnione do ich otrzymania na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka zadała pytanie, czy takie przekazanie spowoduje powstanie po stronie pracowników dochodu do opodatkowania, w związku z czym spółka byłaby zobowiązana do poboru zaliczki na PIT.

Zdaniem spółki dochód z objęcia tych akcji nie będzie podlegał opodatkowaniu w momencie ich objęcia, a zatem nie będą na niej ciążyć obowiązki płatnika PIT.

Organ podzielił to stanowisko. Uznał, że w tej sprawie spełnione zostały warunki do zastosowania art. 24 ust. 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link], a więc dochód z objęcia tych akcji nie będzie podlegał opodatkowaniu w momencie ich objęcia.

Dopiero w momencie zbycia zastosowanie znajdzie art. 30b ustawy o PIT.

[i]Autor jest konsultantem w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Małgorzata Jabłońska, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers:[/b]

Kwestia opodatkowania PIT objęcia akcji spółki przez jej pracowników była wielokrotnie rozstrzygana zarówno w interpretacjach organów podatkowych, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych.

W praktyce rozstrzygnięcia te sprowadzały się głównie do ustalenia źródła przychodów i momentu, w którym należy opodatkować dochód z akcji objętych przez pracowników.

Przepisy ustawy o PIT dotyczące tego zagadnienia były dotychczas interpretowane w różny sposób. Zdarzały się interpretacje, zgodnie z którymi już w momencie objęcia akcji spółki przez jej pracownika miał powstać po jego stronie przychód ze stosunku pracy opodatkowany według skali [b](tak np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 maja 2008 r., ILPB2/415-143/08-2/AJ)[/b].

W konsekwencji spółka, której akcje zostały objęte, byłaby zobowiązana jako płatnik do odprowadzenia zaliczki na PIT od dochodu osiągniętego przez pracownika.

Komentowana interpretacja przychyla się ku bardziej liberalnemu podejściu do problemu akcji pracowniczych, tj. opodatkowania dochodu dopiero w momencie zbycia tych akcji.

Tym samym wydana interpretacja zdaje się potwierdzać linię interpretacyjną prezentowaną od pewnego czasu zarówno przez organy podatkowe, jak i sądy.

Zgodnie z nią, w sytuacji wydania nieodpłatnie akcji spółki jej pracownikom, przy spełnieniu określonych warunków (m.in. przyznania akcji na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki), dochód stanowiący nadwyżkę między wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.

Jest on natomiast opodatkowany w momencie zbycia tych walorów, jako dochód z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji spółka nie jest zobowiązana do odprowadzenia zaliczki na PIT od akcji objętych/zbytych przez jej pracowników.

Takie podejście organów podatkowych powinno ucieszyć spółki wydające swoje akcje pracownikom i samych pracowników. W praktyce oznacza ono bowiem możliwość odroczenia opodatkowania PIT do momentu sprzedaży akcji przez pracownika, zastosowanie 19-procentowej stawki PIT zamiast opodatkowania według skali i brak konieczności odprowadzenia zaliczki na PIT przez pracodawcę.[/ramka]