[b]W jakiej dacie należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup towarów handlowych, gdy towar dostarczono wraz z fakturą, np. dzisiaj, a data wystawienia faktury jest wcześniejsza? Do tej pory księgowałam zawsze w dacie otrzymania towaru, czy takie rozwiązanie jest poprawne?[/b]
Choć pytanie wydaje się proste, kwestia ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu towarów budzi pewne wątpliwości. Wynika to z tego, że zgodnie z art. 22 ust. 6b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Jednak § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówi, że zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych musi być wpisany do księgi, co do zasady, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.
Te regulacje mogą się wydawać rozbieżne. W mojej ocenie ich interpretacja prowadzi jednak do wniosku, że podatnik powinien ujmować w księdze koszt związany z zakupem towarów w dacie wystawienia dokumentu będącego podstawą ujęcia kosztu (np. w dacie wystawienia faktury). Wpis taki powinien nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu towarów.
Dla przykładu koszt związany z zakupem towarów, udokumentowany fakturą wystawioną 30 czerwca 2010 r., ale otrzymaną przez podatnika wraz z towarem dopiero 1 lipca 2010 r., powinien być ujęty w księdze przychodów i rozchodów pod datą 30 czerwca 2010 r.
Ten punkt widzenia ma poparcie w aktualnym stanowisku organów podatkowych.
Przykładowo w [b]interpretacji z 5 maja 2010 r. (IPPB1/415-244/10-2/AM) Izba Skarbowa w Warszawie[/b] wskazała wprost, że „w sytuacji kiedy faktura dokumentująca nabycie towaru handlowego została wystawiona przed dostawą towaru (np. w miesiącu poprzedzającym dostawę), to w kolumnie 2 podatkowej księgi przychodów i rozchodów »data zdarzenia gospodarczego« należy wpisać datę wystawienia faktury.
Data wystawienia faktury jest datą poniesienia kosztu uzyskania przychodu”.
Warto wskazać, że przyjęcie tej wykładni jest zasadniczo korzystne dla podatnika, pozwala bowiem na wcześniejsze potrącenie ponoszonych kosztów. Jednak powoduje rozbieżności między rozliczeniami podatku dochodowego i VAT.
Dla przypomnienia: o momencie powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego związanego z zakupem towarów decyduje data otrzymania faktury, a nie jej wystawienia.
[i]Autor jest doradcą podatkowym, właścicielem kancelarii doradztwa podatkowego TuboTax[/i]