W ten sposób próbuje ukrócić jedną z metod podatkowej optymalizacji.
Wynika tak z założeń do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Omówione zostały na konferencji „Podatki dochodowe 2011 – szanse i zagrożenia dla przedsiębiorców” zorganizowanej przez Business Centre Club i PricewaterhouseCoopers.
– To już trzecia wersja założeń – mówił Rafał Dróbka, doradca podatkowy z PwC. – W pierwszej było najwięcej niebezpiecznych dla podatników rozwiązań, na szczęście Ministerstwo Finansów z niektórych się wycofało.
Przykładem jest rozliczenie transakcji wymiany udziałów. Pierwotna wersja założeń przewidywała, że tylko pierwsza wymiana jest neutralna, późniejsze już opodatkowane.
Miało to zapobiec traktowaniu takiej transakcji jako narzędzia optymalizacji. Podatnicy często uznawali ją za sposób tworzenia kosztów, które przy ostatecznym zbyciu udziałów zmniejszały przychód. Z ostatniej wersji założeń do nowelizacji wynika, że [b]wymiana udziałów pozostanie neutralna[/b].
[b]Fiskus nie wycofuje się natomiast z propozycji zmniejszenia atrakcyjności wkładów do spółek osobowych[/b]. To też jedna z metod oszczędzania na podatkach. Na czym polega?
Załóżmy, że spółka z o.o. kupiła tanio nieruchomość, a po kilku latach, kiedy jej wartość kilkakrotnie wzrosła, chciała ją zbyć. Jeśli ją po prostu sprzedała, płaciła podatek od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o niskie koszty nabycia (z uwzględnieniem amortyzacji). Co innego, gdy wniosła ją jako wkład do spółki osobowej (jawnej, komandytowej) i urealniła jej wartość. Jeśli spółka osobowa sprzedała nieruchomość, to kosztem była właśnie ta urealniona, rynkowa wartość. Można więc było zarobić na transakcji, nie wykazując żadnego dochodu przed fiskusem.
Ministerstwo się jednak zreflektowało i chce zmienić przepisy. W założeniach do nowelizacji proponuje, [b]aby podstawa amortyzacji aportu w spółce osobowej była równa wartości przyjętej w ewidencji wspólnika, który go wnosi. Jednocześnie spółka powinna uwzględnić odpisy amortyzacyjne, których do tej pory dokonano.[/b]
Tak więc powinna kontynuować zasady amortyzacji przyjęte w spółce kapitałowej. Nie może podnieść wartości aportowanego majątku.