[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 8 kwietnia 2010 r. (IPPB1/415-115/10-4/EC).[/b]

Podatnik zamierzał przystąpić do spółki jawnej, której jednym z przedmiotów działalności jest świadczenie usług doradztwa i zarządzania. Nie zamierzał przy tym pozostawać w stosunku pracy ani w spółdzielczym stosunku pracy z podmiotami, dla których spółka będzie świadczyła usługi.

Pytał, czy może opodatkować swój dochód z udziału w tej spółce 19-proc. podatkiem liniowym (o którym mowa w art. 30c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link]). Argumentował, że działalności tej nie sposób zakwalifikować jako wykonywanej osobiście (o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT), bo będzie wykonywana przez spółkę.

Jego zdaniem o działalności wykonywanej osobiście można mówić jedynie wtedy, gdy dany podatnik wykonuje działalność osobiście i jest odpowiedzialny wobec klienta za efekt świadczonych usług. Tymczasem jeśli umowa jest zawarta ze spółką, kontrahent będzie kierować żądanie spełnienia świadczenia do spółki, a nie jej wspólników.

Izba uznała, że stanowisko podatnika tylko w części jest prawidłowe. Zakwestionowała możliwość uznania dochodów z tytułu świadczenia usług zarządzania za dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Argumentowała, że przychody z tytułu zarządzania przedsiębiorstwem zostały przez ustawodawcę przyporządkowane do działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT. Nawet jeżeli umowy o świadczenie takich usług są zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast gdy chodzi o świadczenie usług doradztwa, podzieliła stanowisko podatnika. Stwierdziła, że przy zachowaniu uwarunkowań przewidzianych w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT mogą one być opodatkowane liniowo według stawki 19 proc.

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Mateusz Barszczewski, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers:[/b]

Problem opodatkowania PIT przychodów wspólników spółki jawnej z tytułu świadczenia usług zarządczych jest przedmiotem kontrowersji. Istotą sporu jest możliwość ich zakwalifikowania jako przychodów z działalności prowadzonej przez spółkę i tym samym zastosowania korzystnej dla wspólnika stawki PIT 19 proc. Gra toczy się zatem o istotne dla podatnika wymierne korzyści ekonomiczne.

Od dawna zderzają się tu dwie konkurencyjne koncepcje.

I tak organy podatkowe traktują zwykle art. 13 pkt 9 ustawy o PIT jako lex specialis względem art. 8 ust. 1. Oznacza to, że w ich opinii wszelkiego typu umowy o charakterze zarządczo-menedżerskim, również te świadczone w ramach działalności spółki jawnej przez jej wspólników, są „zawsze wykonywane osobiście”, a „bez znaczenia pozostaje forma prawna” (tak też komentowana interpretacja). Tym samym nie dopuszczają możliwości rozliczenia się podatnika 19-proc. stawką liniową.

Natomiast judykatura opowiadała się często po stronie podatnika. Sądy trafnie podnosiły, że „(...) z natury rzeczy faktycznym wykonaniem poszczególnych zadań (…) musi zająć się osoba fizyczna” [b](por. wyrok WSA we Wrocławiu, I SA/Wr 294/09)[/b].

Usługi zarządcze świadczyć może przecież nie tylko wspólnik spółki jawnej, ale np. jej pracownik. W istocie trudno w takim wypadku mówić o „osobistym wykonywaniu” tych usług [b](tak też WSA w Gliwicach, I SA/Gl 1004/08)[/b]. Sądy słusznie sygnalizowały też, że ocena ewentualnej pozorności takiej czynności prawnej nie należy do organu, który wydaje interpretację.

Sytuacja diametralnie się zmieniła w związku z [b]uchwałą NSA z 26 kwietnia 2010 r. (II FPS 10/09)[/b]. Sąd przyznając, że problem „budzi poważne wątpliwości prawne”, rozstrzygnął go na niekorzyść podatnika, stwierdził, że wspólnik spółki osobowej, świadczący usługi menedżerskie w ramach jej działalności, nie jest uprawniony do rozliczania się 19-proc. stawką.

Wspólnik spółki świadczącej usługi zarządcze musi więc zachować daleko posuniętą ostrożność, rozważając liniowe opodatkowanie. Co do zasady stosować powinien progresywną skalę podatkową. Natomiast dopuszczalność takiego opodatkowania przychodów ze świadczenia usług doradczych nie budzi wątpliwości.

[/ramka]