W takim wypadku konieczne jest złożenie dwóch odrębnych oświadczeń.

[srodtytul]Niekoniecznie w styczniu[/srodtytul]

Niektórzy podatnicy mają możliwość wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności. Mogą np. zdecydować się na opłacanie ryczałtu ewidencjonowanego.

Oczywiście sama decyzja to za mało. Konieczne jest jeszcze dopełnienie formalności. Chodzi o złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy.

Podatnik składa je naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego

– do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast w razie rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

[srodtytul]Nie zawsze koniecznie tak samo[/srodtytul]

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, w różnych formach organizacyjnych, czyli np. samodzielnie i w formie spółki osobowej, złożenie oświadczenia o opodatkowaniu jednej z form prowadzonej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie powoduje, że druga jest również opodatkowana w ten sam sposób. Skutku takiego nie przewidują przepisy ustaw podatkowych.

Wprawdzie w myśl art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym [/link]opodatkowaniu w ten sposób podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym[/link], w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Nie oznacza to jednak, że obie z form prowadzenia działalności gospodarczej są (automatycznie) czy też muszą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 czerwca 2009 r. (IBPBI/1/415-215/09/WRz) [/b]czytamy, że „W świetle obowiązujących przepisów [b]możliwym jest bowiem przykładowo opodatkowanie działalności prowadzonej samodzielnie – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a działalności prowadzonej w formie spółki osobowej na tzw. zasadach ogólnych.[/b] Wskazuje na to pośrednio, chociażby treść art. 6 ust. 4 i 5 ustawy”.

Zgodnie ze wspomnianym przepisem podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1. w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro,

2. rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów”.

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

- odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

- z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

[srodtytul]Decyduje przedsiębiorca[/srodtytul]

Dla opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych obu form prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (samodzielnej oraz w formie spółki osobowej) koniecznym jest złożenie odrębnych oświadczeń o wyborze tego sposobu opodatkowania odnośnie każdej z tych form (lub oświadczenia dotyczącego obu).

W praktyce oznacza to tyle, że złożenie odrębnego oświadczenia o opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych działalności gospodarczej prowadzonej np. w formie spółki cywilnej nie powoduje, iż działalność gospodarcza prowadzona samodzielnie jest również opodatkowana w ten sposób.

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatnik od 15 grudnia 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Działalność gospodarczą zlikwidował i od 1 września 2009 r. prowadzi samodzielną działalność gospodarczą.

Aby działalność ta mogła być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, konieczne było złożenie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Brak takiego oświadczenia wyklucza możliwość opodatkowania prowadzonej samodzielnie w 2009 r. pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. [/ramka]

[ramka][b]Najpierw zasady ogólne [/b]

Pozarolnicza działalność gospodarcza co do zasady podlega opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych (według określonej w art. 27 ustawy o PIT skali podatkowej) bądź podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 9a ust. 2 i 3 ustawy, chyba że podatnik tę działalność prowadzący skorzysta, po spełnieniu ustawowych warunków, z jednej z form zryczałtowanego opodatkowania (a więc ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź karty podatkowej).

Jednym z warunków zastosowania zryczałtowanego opodatkowania jest złożenie wniosku lub oświadczenia o jego wyborze, o czym mówi art. 9a ust. 1 ustawy o PIT, jak i w odniesieniu do zryczałtowanego opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.[/ramka]