Muszą jednak spełnić warunki określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawie o PIT[/link], czyli dokonać odpisu aktualizującego z zachowaniem zasad wynikających z ustawy o rachunkowości.

Przypomniała o tym [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 26 sierpnia 2009 r. (IPPB1/415/09-2/JB).[/b]

Wynika z niej, że nie uważa się za koszty wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Konieczne jest zatem spełnienie dwóch warunków.

Pierwszym jest, aby wierzytelności te zostały uprzednio zarachowane jako przychody należne, drugim zaś, by nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności. Warunki te muszą być spełnione jednocześnie.

Poza wymienionymi ograniczeniami wierzytelności odpisane jako nieściągalne stanowią co do zasady koszt uzyskania przychodu w takiej wysokości, w jakiej zostały uprzednio zarachowane jako przychody należne podlegające opodatkowaniu.

Odnosząc się do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A9C91F09A5DF196E9BF3E3A17ED1D94?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link], przepisy ustawy o PIT precyzują jedynie katalog należności, na których utworzone odpisy aktualizujące (po spełnieniu pozostałych warunków) stanowią koszty w rachunku podatkowym.

[b]Jeśli więc podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów dokona odpisu aktualizującego wartość należności wyszczególnionej w art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości, którą uprzednio zaliczył do przychodów należnych w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT, a jej nieściągalność uprawdopodobni w sposób przewidziany w art. 23 ust. 3 ustawy, to taki odpis będzie kosztem w danym roku podatkowym.[/b]

Rozpoznanie odpisu aktualizującego wartość należności jako kosztu uzyskania przychodu (w przeciwieństwie do spisania wierzytelności) ma charakter przejściowy. W momencie umorzenia, przedawnienia lub odpisania wierzytelności jako nieściągalnej podatnik zobowiązany jest do wykazania przychodu podatkowego.