Głosami 46 senatorów izba wyższa odrzuciła nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy 34 głosach sprzeciwu i trzech wstrzymujących się.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył senator Tadeusz Gruszka (PiS) wraz z grupą senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze wczoraj wiceminister finansów Maciej Grabowski apelował do senatorów, aby przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji. Rząd chciał, by zmiana zaczęła obowiązywać już w przyszłym roku, co oznaczałoby, że odniosłaby się do dochodów za 2009 r.

Przypomnijmy, że zgodnie z przygotowaną przez rząd nowelizacją pracodawcy mieli rozliczać swoich pracowników z uwzględnieniem ulg podatkowych (m.in. ulgi na dzieci), z których pracownik korzysta, oraz jego wniosku o przekazanie 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Z tego rozwiązania miały korzystać osoby, które są zatrudnione u jednego pracodawcy. Osoby, które chciałyby rozliczyć się same, musiałyby do 15 stycznia zawiadomić o tym pracodawcę.

Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są pracodawcy, którzy od początku sprzeciwiali się proponowanym przez rząd rozwiązaniom. Dalszy los ustawy zależy już tylko od Sejmu i prezydenta.