Nie jest to jednak niemożliwe. Świadczy o tym sprawa rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w [b]wyroku z 11 sierpnia 2009 r. (I SA/Bd 311/09)[/b].

Urząd skarbowy w czasie kontroli stwierdził, że przedsiębiorca handlujący artykułami spożywczymi bezpodstawnie wrzucił w koszty wydatki na badania lekarskie syna. Podatnik argumentował, że syn pomagał mu w sklepie, a ponieważ miał kontakt z żywnością (rozładowywał i rozkładał towar), niezbędne były badania sanitarno-epidemiologiczne. Zarażenie żywności chorobą zakaźną spowodowałoby bowiem utratę klientów, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem przychodów.

Urząd tego nie negował, jako przyczynę zakwestionowania wydatku podał jednak to, że dotyczył on osoby niezwiązanej w żaden formalnoprawny sposób z firmą. Przedsiębiorca przyznał bowiem, że syn nie był osobą współpracującą, a przy noszeniu towarów pomagał nieregularnie (w razie zaistnienia takiej potrzeby). Fiskus uznał, że taka rodzinna pomoc nie uprawnia do rozliczenia wydatków w kosztach.

[srodtytul]Ważne, co robi [/srodtytul]

Zdaniem sądu dla kwalifikacji wydatku na badania lekarskie nie ma znaczenia okoliczność, że syn przedsiębiorcy

nie był osobą współpracującą. Istotne jest, że wykonywał czynności w ramach działalności gospodarczej podatnika. Skoro fiskus tego nie kwestionuje, nie ma podstaw do wyrzucenia z kosztów wydatków na badania, którymi musi się legitymować osoba wykonująca te czynności. Mają one związek z działalnością. Jak czytamy w wyroku: „czynności polegające na noszeniu towaru (wędlin, mięsa) i układaniu w sklepie są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą w przedmiocie handlu detalicznego artykułami spożywczymi w firmie skarżącego, a w konsekwencji z przychodem z tego źródła”.

[srodtytul]Opieka dla rodziny [/srodtytul]

Jak więc widać, o korzystnym dla podatnika rozstrzygnięciu zadecydowało to, że syn wykonywał czynności związane z działalnością.

[b]Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca funduje opiekę lekarską osobom, które nic nie robią dla firmy? Tak jest w przypadku przyznawanych pracownikom rodzinnych pakietów medycznych.[/b] Dają one prawo do świadczeń medycznych także rodzinie zatrudnionej osoby. Urzędy kwestionują jednak wydatki poniesione na najbliższych pracownika. Nie pomaga argument, że zatrudnieni będą rzadziej korzystać ze zwolnień na opiekę nad członkami rodziny i będą mogli lepiej skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach.

Tak było np. w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 grudnia 2008 r. (ILPB1/415-780/08-6/RP)[/b]. Przedsiębiorca argumentował, że dbanie o zdrowie małżonka i dzieci ma przełożenie na samego pracownika. Izba skarbowa nie zgodziła się jednak na odliczenie tych wydatków. Przedsiębiorca nie wykazał bowiem związku świadczeń na rzecz osób, które nie są pracownikami, ze swoim przychodem.

Także [b]warszawska Izba Skarbowa w interpretacji z 23 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-657/08-2/GJ)[/b] stwierdziła, że wydatki na wykupienie świadczeń medycznych dla członków rodzin pracowników nie przekładają się na przychody spółki.

[srodtytul]Przedsiębiorca u medyka [/srodtytul]

Właściciel firmy może mieć też problemy z rozliczeniem inwestycji we własne zdrowie.

Jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 30 stycznia 2009 r. (ILPB1/415-922/08-3/TW)[/b], nie mają one bowiem związku z przychodem. Czytamy w niej: „wydatki poniesione na zakup świadczeń medycznych (abonamentów medycznych), jak również inne polisy na zdrowie (ubezpieczenie od poważnych zachorowań, pobytu w szpitalu i wypadkowe) dla właściciela, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów”. Także w [b]wyroku z 28 września 2004 r. (I SA/Bd 312/04) WSA w Bydgoszczy [/b]przyznał rację organom podatkowym, które wyrzuciły z kosztów wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na badanie wzroku. Sąd uznał, że są to wydatki na potrzeby osobiste i nie mogą być rozliczone w ramach działalności.

[ramka][b]Zdrowy pracownik lepiej pracuje [/b]

Nie powinny natomiast być kwestionowane wydatki na badania pracowników. Są to bowiem koszty związane z funkcjonowaniem firmy.

Po to przecież zapewnia się załodze opiekę medyczną,

aby zmotywować ją do wydajniejszej pracy. Zdrowy pracownik lepiej pracuje, wydatki mają więc związek z działalnością.

Zgodziła się z tym [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-657/08-2/GJ)[/b], w której czytamy: „wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej mogą mieć wpływ na zwiększenie identyfikacji pracowników z firmą oraz dobrej atmosfery wśród pracowników, zwiększenie ich motywacji”.

Także[b] Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 22 grudnia 2008 r. (ILPB1/415-780/08-6/RP)[/b] stwierdziła: „wykupienie dla pracowników świadczeń medycznych niewątpliwie będzie miało wpływ na poprawę ich stanu zdrowia, dzięki czemu może ulec ograniczeniu absencja

w pracy, co przełoży się na efektywność wykonywanych zadań. Oznacza to, że poniesienie wydatków jest racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do osiągania lub powiększania przychodów”. [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]