Zgodziła się na to [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 10 września 2009 r. (IPPB1/415-510/09-2/EC)[/b].
Podatniczka pytała, [b]czy – prowadząc działalność gospodarczą w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej oraz podlegając opodatkowaniu z tej działalności w wysokości 19 proc. – może świadczyć usługi prawnicze na rzecz kancelarii prawniczej, w której była wcześniej zatrudniona jako prawnik na podstawie umowy o pracę.[/b]
Izba zgodziła się na taki sposób rozliczeń.
[srodtytul]Podatnik może wybrać...[/srodtytul]
Zgodnie z art. 9a ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B1CB6A903618B0D03F18223823C09A5?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (czyli podatek liniowy).
W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
[srodtytul]... choć czasem się nie uda[/srodtytul]
Jeżeli podatnik, który wybrał podatek liniowy, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
- wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w ten sposób i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
[b]W sprawie, którą zajmowała się izba, czynności wykonywane przez podatniczkę jako adwokata na rzecz byłego pracodawcy nie odpowiadały czynnościom, jakie wykonywała w ramach stosunku pracy[/b]. Zawód adwokata polega bowiem na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Jest zatem rozbieżny z zakresem czynności, jakie wykonuje prawnik na etacie.
[ramka] [b]Zdecyduje rodzaj pracy[/b]
Możliwości wyboru sposobu opodatkowania według liniowej stawki 19 proc. zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy. [/ramka]