[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-419/09-2/JC).[/b]

Z pytaniem zwróciła się spółka, która kupiła licencję na program komputerowy przeznaczony do wspomagania obsługi klientów. Zaliczyła ją do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Po przyjęciu programu do używania, w razie wystąpienia takiej konieczności, wnioskodawca zleca dostawcy oprogramowania albo innej firmie informatycznej dokonanie zmian. Mają one na celu udoskonalenie oprogramowania pod względem użytkowym i funkcjonalnym lub jego uaktualnienie, np. dostosowanie do zmieniających się przepisów. Rezultaty tych prac nie są objęte umową licencyjną. Nie powodują też przeniesienia praw autorskich lub pokrewnych.

Firma zapytała, czy słusznie wydatki związane z tymi modyfikacjami zalicza do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Izba Skarbowa potwierdziła. Wskazała, że art. 16b ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog składników majątku stanowiących wartości niematerialne i prawne. Wymienia on m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje.

[b]Skoro zawarte umowy nie powodują przeniesienia tych praw (ani żadnych innych wymienionych w art. 16b ustawy o CIT), to nie powstaje nowy składnik wartości niematerialnych i prawnych. Jednocześnie przepisy o podatku dochodowym nie przewidują możliwości ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych. [/b]