To konkurencyjne rozwiązanie dla pożyczek.

Popularność umów cash poolingu w ostatnich latach dość wyraźnie wzrosła. Rozwiązanie to polega na koncentrowaniu środków, którymi dysponują poszczególni uczestnicy porozumienia, na jednym rachunku oraz kompensowaniu przejściowych nadwyżek wykazywanych przez jednego z nich z przejściowymi niedoborami innych. Zarządzanie wspólnym rachunkiem jest powierzane wyznaczonemu podmiotowi, który odpowiada za rozliczenia (tzw. pool leader).

[srodtytul]Korzyści ekonomiczne... [/srodtytul]

Cash pooling pozwala więc na optymalne wykorzystanie środków finansowych posiadanych przez spółki należące do jednej grupy kapitałowej i ograniczenie kosztów finansowania zewnętrznego. Bardzo istotny jest tutaj wysoki stopień elastyczności dokonywanych rozliczeń (bilansowania nadwyżek z niedoborami).

Cash pooling jest umową nienazwaną, w ramach której strony kształtują stosunek prawny według własnego uznania i zasady swobody umów. Zawiera jednak pewne cechy umów nazwanych, w szczególności pożyczki, co rodzi pewne wątpliwości związane z ustaleniem skutków podatkowych transakcji.

[srodtytul]...i podatkowe [/srodtytul]

Z uwagi na wielokierunkowe rozliczenia dokonywane w ramach cash poolingu co do zasady nie jest możliwe bezpośrednie określenie sposobu, w jaki nadwyżki są bilansowane z niedoborami, a tym samym, w jakim zakresie jedni uczestnicy umowy finansują pozostałych. Trudno zatem utożsamiać finansowanie, które występuje w ramach tej umowy z udzieleniem pożyczki. W cash poolingu brak jest bowiem elementu zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot. Innymi słowy transakcje dokonywane na podstawie porozumień cash poolingowych nie wyczerpują znamion umowy pożyczki.

Dlatego też uważam, że umowy cash poolingu (mimo że zawiera elementy kredytowania jednych podatników przez innych) nie można zaliczyć do żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC (w szczególności do umowy pożyczki). Tym samym nie powinna ona podlegać opodatkowaniu PCC.

[srodtytul]Fiskus korzystnie[/srodtytul]

[b]To stanowisko potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. Izby Skarbowej w Warszawie z 31 października 2007 r. (IPPB2/436-36/07-/SP), z 21 maja 2009 r. (IPPB2/436-61/09-2/AF) oraz z 18 sierpnia 2009 r. (IPPB2/ 436-187/09-2/AK)[/b].

Reasumując, poza korzyściami związanymi z optymalnym wykorzystaniem środków finansowych posiadanych przez spółki należące do jednej grupy kapitałowej, za wykorzystaniem cash poolingu przemawiają również oszczędności podatkowe. Alternatywne bowiem finansowanie firm powiązanych poprzez pożyczki jest obciążone co do zasady 2-proc. PCC.

[i]Autorka jest aplikantką radcowską, starszą konsultantką w Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.[/i]