PIT: czy honorarium autorskie powinno być określone kwotowo

Uzasadnieniem preferencji polegającej na stosowaniu 50-proc. kosztów podatkowych do kwoty należnej za przeniesienie na pracodawcę autorskich praw majątkowych do utworów tworzonych przez pracowników jest szczególny rodzaj dochodu uzyskanego za efekt działań twórczych, a więc za stworzenie utworu.

Publikacja: 14.01.2019 04:50

PIT: czy honorarium autorskie powinno być określone kwotowo

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 października 2018 r. (0115-KDIT2-1.4011.274.2018.2.JG).

Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudniała pracownika na stanowisku kierownika ds. PR i marketingu (dalej: kierownik). We wniosku o interpretację spółka wskazała, że kierownik w ramach swojej codziennej pracy tworzy projekty, takie jak m.in. artykuły branżowe, autorskie teksty i wpisy (np. wywiady, komentarze branżowe) publikowane na stronie internetowej, blogach i kanałach social media spółki, raporty branżowe, filmy promocyjne itp. Spółka zamierzała wprowadzić dla kierownika system wynagradzania oparty na transferze autorskich praw majątkowych, z zastosowaniem 50-proc. kosztów podatkowych dla części jego wynagrodzenia stanowiącej honorarium autorskie. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że honorarium autorskie będzie wypłacane w stałej kwocie, nie będzie obejmowało okresów nieobecności kierownika, zaś tworzone przez niego dzieła spełniają definicję utworu w rozumieniu przepisów o prawie autorskim. Spółka wskazała ponadto, że utwory tworzone przez kierownika są działalnością w zakresie sztuk plastycznych, publicystyki, twórczości audiowizualnej oraz fotografii, a zatem działalnością kwalifikowaną jako uprawniająca do stosowania 50-proc. kosztów podatkowych Na tym tle spółka zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem, czy spełnione są przesłanki objęcia kierownika strukturą wynagradzania z zastosowaniem autorskich praw majątkowych oraz 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów