Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje w działalności samochód osobowy, nie może odliczyć VAT przy zakupie paliwa. Czy może go zaliczyć do kosztów? Spójrzmy na art. 23 ust. 1 pkt 43 i 46 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BBA9775E6C5CDAB71E1E62CFD23BB9B8?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Wynika z nich, że:
- jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje jego odliczenie (jeżeli nie powiększa wartości środka trwałego),
- nie są kosztem wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez stawkę za 1 km przebiegu.
Tak więc niepodlegający odliczeniu VAT jest kosztem podatkowym bezlimitowo. Natomiast wydatki eksploatacyjne dotyczące samochodu osobowego są kosztem podatkowym w ramach limitu wynikającego z kilometrówki.
Skoro VAT jest kosztem bezlimitowym, to nie ma potrzeby uwzględniania go przy liczeniu kilometrówki. Stąd wniosek, że wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodu (w tym koszty paliwa) ujmować należy w ewidencji przebiegu pojazdu w kwotach netto.
[i] Adam Bartosiewicz, dr nauk prawnych, współautor komentarza do ustawy o PIT i ustawy o VAT[/i]